Co z obostrzeniami na Wszystkich Świętych, czy będzie można wyjechać na groby bliskich? Jest już decyzja w tej sprawie!

Co z obostrzeniami na Wszystkich Świętych, czy będzie można wyjechać na groby bliskich? Jest już decyzja w tej sprawie!

Znicze na cmentarzu

Podaj dalej

Jak szacują epidemiolodzy, na przełomie października i listopada może dojść nawet do 20-30 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Czy to oznacza, że na czas Wszystkich Świętych nekropolie zostaną zamknięte, jak miało to miejsce w roku ubiegłym.

Czy będzie jak rok temu?

Aktualnie liczba zakażeń COVID-19 w Polsce zbliża się do tysiąca. Niestety specjaliści nie mają dobrych wieści – nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych miesiącach cokolwiek w tej materii się poprawiło. Według szacunków na początku listopada liczba dobowa liczba zakażeń może przekroczyć nawet 20 tysięcy. W ubiegłym roku w tym samym okresie było podobnie. Wtedy jednak w związku ze stanem pandemii, rząd postanowił zamknąć cmentarze w dniach 31 października – 2 listopada, pomimo wcześniejszych zapewnień, że pozostaną one otwarte. Czy tym razem czeka nas podobna sytuacja?

Dojazd na cmentarze
Fot. pixabay.com

Póki co, nic na to nie wskazuje. Wiceszef resortu zdrowia został zapytany na antenie Programu 1 Polskiego Radia, czy rząd planuje obostrzenia na czas Wszystkich Świętych, oraz Dnia Zadusznego.

„Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy żadnych ograniczeń” na te dni – przekazał Waldemar Kraska. Dotyczy to zarówno całego kraju, jak i regionów z największą liczbą zachorowań. Zamiast tego, resort zdrowia będzie apelować o przestrzeganie zasady „dystans-dezynfekcja-maseczka”. – powiedział wiceminister zdrowia – Waldemar Kraska

Minister zdrowia Adam Niedzielski na chwilę obecną również nie widzi takiej potrzeby. Przypomina jednak, że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a przyrost zachorowań z ostatnich kilku dni jest zdecydowanie większy, niż wcześniej prognozowano.

Dotychczas podano w Polsce ponad 37 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 19,34 mln osób, czyli 50,5 proc. populacji. Minionej doby wykonano 28 tys. 471 szczepień.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News