NOWE: Co dalej z bonem turystycznym 1000 zł? Będzie, czy nie będzie- mamy stanowisko ministerstwa

NOWE: Co dalej z bonem turystycznym 1000 zł? Będzie, czy nie będzie- mamy stanowisko ministerstwa

dodatek 300 złotych

Podaj dalej

Nowy „Bon turystyczny” w wysokości 1000 zł to obecnie temat numer jeden w polskich mediach. Oficjalnie nie został on potwierdzony, ale wiemy, że resort sportu i turystyki pracuje aktualnie nad różnymi rozwiązaniami. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim opcją.

Opcja 1: Bon Turystyczny w Świadczeniu 500+

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk na antenie Radia RMF24 powiedział, że ewentualne, kolejne wakacyjne wsparcie dla Polaków będzie zawarte w świadczeniu 500+.

Jakkolwiek miałoby to wyglądać, na „nowy bon turystyczny” w jakiejkolwiek formie liczą nie tylko rodzice, ale również branża turystyczna. Co prawda pandemię mamy już za sobą, ale hotelarze i wszyscy ci, którzy żyją z turystyki odczuwają najmocniej skutki wysokiej inflacji. Dlatego właśnie ponowna forma wsparcia tego typu dla rodzin jest w pewnym sensie zbawienna również dla nich. Wszak im więcej pieniędzy Polacy będą mieli na wakacje, tym więcej ich trafi do osób żyjących nad Wisłą z turystyki.

Opcja 2: Bon turystyczny na zupełnie innych zasadach

Do 2022 roku bon turystyczny stanowił wsparcie finansowe polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną przez pandemię COVID – 19. Za pomocą dodatku w wysokości 500 zł można było płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski. Bon taki ważny był do 31 marca 2023 r. i nie podlegał wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Teraz jednak wszystko ma się zmienić.

Co się zmieni?

Według wstępnych założeń, zmieniłaby się forma bonu turystycznego. Po pierwsze bon obowiązywałby tylko w okresie wakacyjnym, a nie przez cały rok jak dotychczas. Po drugie rodzice musieliby w tym czasie zrezygnować z pobierania dodatku 500 plus. W ogólnym jednak rozrachunku na wakacje otrzymaliby jednak większą kwotę niż wynosi świadczenie rodzinne – nawet 1000 zł na każde dziecko

Jak informuje portal Mamo To Ja, wszystko wskazuje na to, że już niebawem rząd może wprowadzić nowe, wyższe świadczenie. Miałoby ono przysługiwać każdemu dziecku do 18 roku życia. Czy tak się stanie, przekonamy się już niebawem.

Opcja 3: Bon dla seniorów

Na razie nie wiemy jeszcze czy dodatek na wakacje dla osób starszych ma szansę na wejście w życie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mamy rok wyborczy i każdy głos będzie miał ogromny wpływ na kształt sceny politycznej w nowej kadencji. Nie jest wykluczone, że rząd w ten sposób będzie chciał zdobyć głosy seniorów.

Co więcej, jeśli będą mogli oni scedować te pieniądze na swoją najbliższą rodzinę (dzieci, wnuczki), to być może PiS zyska poparcie również tych osób. Jak to będzie wyglądało i jakie decyzje zostaną podjęte w tej sprawie, przekonamy się zapewne już w ciągu nadchodzących tygodni.

Stanowisko Ministra Sportu i Turystyki

„Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca przedłużenia bonu turystycznego, ale przedstawiliśmy propozycję Ministerstwu Finansów i negocjujemy” – mówił na antenie Radia RMF24 minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. „Nie będzie to jednak tak szeroka forma i tak duże kwoty” – podkreślał polityk.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News