Chcesz zmniejszyć zużycie paliwa w swoim diesel, LPG lub benzynie o 30%? No to zapraszamy do lektury

Chcesz zmniejszyć zużycie paliwa w swoim diesel, LPG lub benzynie o 30%? No to zapraszamy do lektury

Podaj dalej

Bez wyjątku – każdy właściciel samochodu chce zmniejszyć zużycie paliwa. Nie ważne czy masz diesel, LPG lub benzynę – zawsze da się to zrobić. I wbrew pozorom metoda jest bardzo prosta, a na dodatek – może obniżyć spalanie nawet o 30%. Przyjrzyjmy się zatem jak skutecznie osiągnąć taki efekt.

Stoisz – wyłącz silnik

Umówmy się – jeśli jesteś właścicielem samochodu wyposażonego w system Start-Stop to musisz bezwzględnie wyrobić sobie nawyk wyłączania silnika przy postoju. Ten prosty pro-tip pozwoli zaoszczędzić Ci sporo paliwa.

silnik diesla

Silnik pracujący na „luzie” może spalić nawet do 2 litrów paliwa na godzinę. Warto o tym pamiętać – nawet przy krótkim postoju. Ale co jeśli nie masz dobrodziejstwa w postaci – Start-Stop? Również powinieneś zgasić auto – wyłączanie silnika na postojach ogranicza zużycie paliwa nawet o 19 procent w skali miesiąca.

Usuń z auta wszystko, co jest zbędne

Jeśli zdarza Ci się permanentnie zapominać o rzeczach, które kiedyś zostawiłaś/zostawiłeś w bagażniku i od kilku miesięcy podróżują one za Twoimi plecami, to warto się ich pozbyć. Każde dodatkowe 40 kg w aucie zwiększa konsumpcję jednostki (niemal każdej) o prawie 2%. Warto o tym pamiętać – zwłaszcza kiedy mamy w planach dłuższą trasę.

Ciśnienie ma znaczenie

Każdy właściciel czterech kółek wie, że ciśnienie w oponach może zaważyć o tym, czy bezpiecznie dojedziemy do celu. Widzisz „flaka”? Odpuść! Spadek ciśnienia o 2 psi (0,12 bara; taki ubytek zdarza się często) może spowodować wzrost oporu toczenia o nawet 0.8%. Nawyk regularnego sprawdzania ciśnienia w naszych oponach to podstawa, o której zawsze powinniśmy pamiętać.

Lubisz zapier…? To odpuść!

Ciężką nogę ma większość facetów, ale też i płeć piękna lubi czasem wcisnąć gaz do dechy. I w sumie nie ma w tym nic złego – o ile robimy to w granicach zdrowego rozsądku. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie przekroczył dozwolonej prędkości.

Jeśli w czasach kryzysu i pandemii COVID-19 chcecie zostawić więcej pieniędzy w swojej kieszeni, to zalecamy łagodny styl jazdy. I teraz najlepsze – umiejętne i przemyślane przyspieszanie i hamowanie może zredukować na większych dystansach spalanie… o nawet 30%!

Zadbajcie też o aerodynamikę – przesadzone dyfuzory i nieprzemyślany tuning zewnętrzny mogą doprowadzić do tego, że wasza fura zamiast zyskać będzie jedynie „paliła” dużo więcej, niż oczekujecie.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News