Inflacja 11 proc. - ceny rosną najszybciej od 22 lat. To szok ile więcej zapłacimy za benzynę, Diesel i LPG

Inflacja 11 proc. - ceny rosną najszybciej od 22 lat. To szok ile więcej zapłacimy za benzynę, Diesel i LPG

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

W piątek 15 kwietnia inflacja w Polsce wynosi już przerażające 11 procent. To oczywiście średnia, bo ceny podstawowych artykułów zdrożały w ostatnim czasie nawet o 20-30 punktów procentowych. Ceny rosną najszybciej od 22 lat

Stało się to, co było w sumie nieuniknione. Główny Urząd Statystyczny potwierdził spory wzrost średniego poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych. W marcu inflacja skoczyła z 8,5 do 11 proc. Tak dużych podwyżek nie było nad Wisłą od sierpnia 2000 roku.

Paliwa rekordowo drogie

Najbardziej jednak podwyżki widoczne są na stacjach paliw – za litr podstawowych mieszanek paliwa płacimy dziś zdecydowanie więcej, niż jeszcze w ubiegłym roku. O ile? Na to pytanie nie chcielibyście poznać odpowiedzi.

Najbardziej podwyżki odczują właściciele pojazdów napędzanych olejem napędowym. Zalanie Diesla pod korek będzie droższe aż o 41 proc. niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Z kolei ceny LPG wzrosły o 35 proc., a Pb 95 o 29 proc. Niestety podrożały nie tylko paliwa. Za cukier i masło trzeba zapłacić ponad 20 proc. więcej niż rok temu. Rachunki za gaz czy opał wzrosły o połowę.

Co więcej, jak nieoficjalnie ustaliła „Rzeczpospolita”, ceny oleju słonecznikowego w maju mogą wzrosnąć o kolejne 70 procent. To oznaczałoby, że za litrową butelkę tego niezbędnego w wielu domach produktu trzeba będzie zapłacić ponad 15 zł.

Co jest powodem drożyzny?

„Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu inflacji była wyższa dynamika cen paliw będąca efektem silnego wzrostu cen ropy naftowej na światowym rynku, a także wzrostu kursu dolara w reakcji na wojnę w Ukrainie” – wskazuje Jakub Olipra, główny ekonomista Credit Agricole.

ceny paliwa
fot. pixabay

źródło: money.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News