Ceny paliw zakrawają już na skandal, a ma być gorzej. Oto czego kierowcy mogą spodziewać się na stacjach 9 czerwca

Ceny paliw zakrawają już na skandal, a ma być gorzej. Oto czego kierowcy mogą spodziewać się na stacjach 9 czerwca

diesel benzyna ceny

Podaj dalej

Nawet blisko 8 złotych za litr oleju napędowego i benzyny płacą kierowcy na stacjach benzynowych w całej Polsce. Od początku roku paliwa drożeją w rekordowym tempie. Choć trudno to sobie wyobrazić, wkrótce litr może kosztować nawet 10 złotych! I niestety – tak się najpewniej stanie.

Ogromny wzrost cen paliw eksperci przewidzieli jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę. I nie pomylili się. Paliwa drożeją cały czas i nie łudźmy się, że ich ceny staną w miejscu, niestety, przez najbliższy czas wciąż będą rosnąć. Jeśli wierzyć prognozom analityków, już w wakacje na pylonach za litr podstawowych mieszanek jak ON i Pb95, trzeba będzie zapłacić ponad 10 zł/l.

Od wybuchu wojny na wschodzie kontynentu ceny paliw to temat numer jeden. Po chwilowej panice dynamicznie poszybowały w górę, by ostatecznie ustabilizować się na wysokim poziomie. Aktualnie w Polsce za litr oleju napędowego zapłacić trzeba średnio 7,39 zł. Benzyna jest jeszcze droższa – w tym przypadku za litr kierowcy muszą wyłożyć na stacji około 7,90 zł. 

Składniki ceny detalicznej (PLN/l) według portalu reflex.com.pl

2022-06-02 Akcyza Opłata
paliwowa
Koszt zakupu
w rafinerii
Marża
detaliczna
VAT
Pb95 1.41 0.15 5.55 0.19 0.58
ON 1.10 0.33 5.15 0.26 0.55

Ceny paliw w wakacje

Eksperci spodziewają się, że już w wakacje ceny za litr paliwa mogą przekroczyć 9, a nawet 10 zł. Na szczęście ta druga kwota jest prawdopodobna, ale na razie tylko wtedy, jeśli ktoś tankuje benzynę 98. Prognozują również, że osoby, które chciałyby pojechać za granicę autem, będą musiały zapłacić jeszcze więcej.

Tankowanie
Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News