Zbiornik na gaz eksplodował podczas tankowania. Z auta nie zostało nic. Czy te instalacje CNG są bezpieczne? [WIDEO]

Zbiornik na gaz eksplodował podczas tankowania. Z auta nie zostało nic. Czy te instalacje CNG są bezpieczne? [WIDEO]

1cngblow

Podaj dalej

Samochody na gaz cieszą się na całym świecie niesłabnącą popularnością. Ale to nie może przecież dziwić. Poruszanie się pojazdem z instalacją LPG czy CNG jest cały czas bardzo opłacalne i wielu kierowców decyduje się na jej założenie od razu po zakupie auta.

Należy jednak pamiętać o dwóch szalenie istotnych kwestiach. Po pierwsze należy zadbać, aby za montaż były odpowiedzialne osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Kolejna sprawa to prawidłowa eksploatacja samochodu. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, to może dojść, do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Takich, jak chociażby ta, do której doszło w mieście Maracanau w Brazylii. Właściciel Volkswagena Voyage z 2017 roku omal nie zginął podczas tankowania swojego samochodu.

W pewnym momencie doszło do potężnej eksplozji butli na gaz CNG.  Na szczęście nie doszło do zapłonu, ale z samochodu i tak nie było czego zbierać. Kierowca miał na szczęście miał w tej sytuacji ogromnego farta. Kiedy zbiornik był uzupełniany, mężczyzna znajdował się poza swoim pojazdem, gdyby znajdował się w środku, najprawdopodobniej doszłoby do tragedii. 

Czu instalacje tego LPG i CNG są bezpieczne?

Wielu właścicieli pojazdów obawia się montowania instalacji LPG błędnie myśląc, że pojazd na gaz to bomba na kołach i wystarczy niewielki wypadek, aby doszło do eksplozji takiego auta. Trzeba zatem powiedzieć to otwarcie. Prawidłowo wykonana instalacja gazowa, która montowana jest przez wykwalifikowanego mechanika, jest szczelna i w stu procentach bezpieczna.

Wszystko dlatego, że konstrukcje gazowe są bardzo dokładnie zaprojektowane przez producentów, aby zapewniały bezpieczeństwo w absolutnie każdej sytuacji. Chodzi tutaj nie tylko o główne podzespoły jak zbiornik czy reduktor. Również wszystkie przewody, śruby a nawet złączki są zaprojektowane od A do Z, aby spełniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa. W tym przypadku Volkswagen Voyage najprawdopodobniej był po prostu użytkowany w niewłaściwy sposób, co doprowadziło do eksplozji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News