Bon turystyczny dla seniorów 2023. Czy osoby starsze mogą przekazać te pieniądze rodzinie?

Bon turystyczny dla seniorów 2023. Czy osoby starsze mogą przekazać te pieniądze rodzinie?

Bon turystyczny dla seniorów 2023. Czy osoby starsze mogą przekazać te pieniądze rodzinie?

Podaj dalej

Wprowadzony przez rząd w 2020 roku tzw. „bon turystyczny” był bez wątpienia świetnym pomysłem. W czasie kryzysu spowodowanego pandemią, dziki dodatkowi pieniężnemu w tej formie wiele rodzin z dziećmi mogło wyjechać na wymarzone wakacje, a polska branża turystyczna odstała dzięki temu na tyle pokaźny zastrzyk gotówki, który pomógł jej przetrwać w trudnych czasach.

Niestety termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce upłynął 31 marca br. Nic więc dziwnego, że miliony osób zastanawia się czy rząd ma w planach kolejne wsparcie do wakacji dla dzieci.

No dobrze, a co z osobami starszymi? Czy seniorzy, którzy nie dysponują często żadnym budżetem na wakacje, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze od rządu? A jeśli tak, to czy mogą przekazać je rodzinie, np. dzieciom czy wnuczkom, jeśli nie chcą ruszać się z domu, bo np. nie pozwala na to stan zdrowia?

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

Bon turystyczny – przypomnijmy sobie jak to wyglądało, czyli  500 zł lub 1000 zł na wakacje dla dzieci

W ramach bonu turystycznego Polacy otrzymali prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Można nimi było płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski tylko do końca marca 2023 roku. Sama usługa może się odbyć później, czyli po 31 marca 2023 roku, jednak płatność musiała być zrealizowana do końca września. Warto było tym pamiętać, by nie stracić świadczenia.

Czy świadczenie wróci nie tylko dla dzieci, ale i seniorów?

W tym momencie należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy, mianowicie o tym, że Ministerstwo Sportu i Turystyki cały czas zastanawia się w jakim kształcie ma pojawić się nowe, wakacyjne świadczenie dla Polaków (o ile pojawi się w ogóle). Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że najprawdopodobniej zostanie ono „podpięte” do programu 500+. Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk powiedział ostatnio na antenie Radia RMF24, że ewentualne, kolejne wsparcie dla Polaków na letni wyjazd będzie zawarte w świadczeniu 500+. Niestety nie wiemy dokładnie jak miałoby to wyglądać.

Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki  tłumaczył PAP wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Co z bonem turystycznym dla seniorów?

Na razie nie wiemy jeszcze czy dodatek na wakacje dla osób starszych ma szansę na wejście w życie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mamy rok wyborczy i każdy głos będzie miał ogromny wpływ na kształt sceny politycznej w nowej kadencji. Nie jest wykluczone, że rząd w ten sposób będzie chciał zdobyć głosy seniorów.

Co więcej, jeśli będą mogli oni scedować te pieniądze na swoją najbliższą rodzinę (dzieci, wnuczki), to być może PiS zyska poparcie również tych osób. Jak to będzie wyglądało i jakie decyzje zostaną podjęte w tej sprawie, przekonamy się zapewne już w ciągu nadchodzących tygodni.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News