Benzyna i Diesel będą dofinansowane przez rząd. W planach bony na paliwo oraz regulacja cen [WYJAŚNIAMY]

Ceny paliw na całym świecie biją kolejne rekordy. Nic więc dziwnego, że rządy wielu europejskich państw starają się zrobić wszystko, aby pomóc swoim obywatelom przetrwać w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

tankowanie paliwa
Podaj dalej

Bony na paliwo i regulacja cen

Europa wejdzie w sezon jesienno-zimowy z dużymi ubytkami zapasów. To oczywiste, że taka sytuacja ma wpływ na ceny, i widzimy, że przekraczają one w Europie wszelkie możliwe poziomy. To możliwe, że pobiją nawet te rekordy, które już zdążyły ustanowić – powiedział podczas październikowej konferencji prasowej online szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Słowa te okazały się prorocze – aktualnie ceny paliw w Europie są najwyższe od kilku dekad. Polski rząd w ostatnich dniach zapowiedział bon energetyczny, który będzie wypłacany co miesiąc, a jego wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego. Na program pomocowy w sumie przeznaczonych ma zostać 3 miliardy złotych.

paliwo tankowanie diesel benzyna
adobestock

Również rząd Francji podjął odpowiednie kroki, aby pomóc obywatelom przetrwać paliwowy kryzys. „Dochody podatkowe państwa mają wzrosnąć w tym roku do 2,5 mld euro z powodu rosnących cen energii- szacuje resort gospodarki. Rząd zamierza wydać około 5,6 mld euro na ochronę najbiedniejszych Francuzów z powodu rosnących cen energii.” – zaznaczył Bruno Le Maire – minister gospodarki i finansów w wywiadzie dla stacji Europe 1.

Le Maire podkreślił, że Francja wzorem innych krajów Eruopy w najbliższym czasie zaproponuje swoim obywatelom różne środki wsparcia takie jak: bony paliwowe dla najbiedniejszych, kontrola cen paliw na stacjach i limit cen gazu i energii elektrycznej.

 

Przeczytaj również