[AKTUALIZACJA]: Niebywałe - tak dziś wyglądają ceny paliw. Jeśli wróci VAT i akcyza, zobaczymy 7,50 za litr

[AKTUALIZACJA]: Niebywałe - tak dziś wyglądają ceny paliw. Jeśli wróci VAT i akcyza, zobaczymy 7,50 za litr

Podaj dalej

Ceny paliw dosłownie oszalały. Po Rosyjskiej inwazji na Ukrainę Pb95, olej napędowy i LPG drożeją w zastraszającym tempie. A jeśli wierzyć ekspertom i analitykom – będzie tylko gorzej. Czego dziś mogą spodziewać się kierowcy na stacjach benzynowych? Cóż, w ogólnym skrócie – wesoło nie jest.

Drastyczny wzrost podstawowych mieszanek paliw to aktualnie temat numer 1. w Polsce. Kierowcy, którzy dużo podróżują muszą przygotowywać się powoli na najgorsze. Jeśli przewidywania ekonomistów się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia z prawdziwą drożyzną. Drożyzną, której wcześniej nie uświadczyliśmy – nawet w czasach wybuchu pandemii COVID-19. Sprawdźmy więc jak obecnie wygląda sytuacja – na dzień 03.03.2022 r.

Będzie drożej

Czwartkowe wariactwo na stacjach paliw ma swoje konsekwencje. Olbrzymie kolejki w oczekiwaniu na możliwość zatankowania, były spowodowane skokiem cen o kilkadziesiąt groszy. Kierowcy bali się, że później ceny tylko wzrosną. I mieli rację. Niektóre stacje benzynowe w odpowiedzi na tę sytuację postanowiły wprowadzić limity ograniczające dostępność paliwa do 50 litrów na osobę.

paliwo benzyna tankowanie za darmo
fot. pixabay

Jeśli wierzyć prognozom, dziś ceny paliw wystrzelą do ponad 6 zł/l. Ma to oczywiście związek z napaścią Rosji na Ukrainę i a także w związku ze znacznym osłabieniem złotego i wzrostem cen ropy na giełdach. 2 marca  w niemal całej Polsce na stacjach ceny osiągnęły 5,99 zł za litr benzyny 95 i .6,26 zł  za litr  benzyny 98. W ogólnym więc rozrachunku, ceny są takie same, jak po obniżeniu VATu z 23 % do 5 %.

Jeżeli VAT i akcyza zostaną za kilka miesięcy przywrócone do pierwotnych wartości, cena benzyny 95 zbliży się do 7,50 zł za litr.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News