[AKTUALIZACJA] Paliwo po 7 zł nawet w ten weekend. "Nigdy nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją"

[AKTUALIZACJA] Paliwo po 7 zł nawet w ten weekend. "Nigdy nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją"

paliwo diesel benzyna ceny paliw cena ropa naftowa euro dolar

Podaj dalej

Spowodowane wybuchem wojny na Ukrainie zamieszanie związane z cenami paliw na stacjach benzynowych wydaje się nie mieć końca. Niestety widoków na poprawę tej sytuacji, a co za tym idzie zmniejszeniu cen podstawowych paliw jak Pb95, ON i LPG na razie nie ma. Niektórzy prognozują nawet, że już w ten weekend na pylonach kierowcy zobaczą 7 zł/litr.

Jak powszechnie wiadomo, Polska nie ma własnych zasobów ropy. A przynajmniej takich, które byłyby w stanie w znaczącym stopniu zaspokoić potrzeby społeczeństwa. Prawie 60% tego surowca importujemy z Rosji. Dlatego właśnie po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę i nałożeniu na okupanta ogromnych sankcji, ceny paliw dosłownie oszalały. Wszystko dlatego, że handel ropą został utrudniony do najwyższego możliwego stopnia.

benzyna cena ceny ropa naftowa
fot. pixabay

„Nigdy nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Tylko w ciągu tygodnia cena paliw w hurcie dramatycznie skoczyła. Obecnie 6 zł za litr paliwa to bardzo dobra cena. Realne jest, że nawet dzisiaj możemy na stacjach zobaczyć paliwo dieslowskie po 6,50-6,70 zł za litr. Nie mogę wykluczyć, że na koniec tygodnia pierwsza cyfrą w cenie litra będzie siódemka.” – powiedziała dla portalu wnp.pl Urszula Cieślak, analityk w BM Reflex

Niestety poprawy sytuacji nie należy w najbliższym czasie oczekiwać. No chyba, że rosyjskie wojska wycofają się z Ukrainy – wtedy sytuacja na rynkach powinna bardzo powoli się stabilizować. Na to jednak (przynajmniej na razie) najwyraźniej się nie zanosi.

źródło: wnp.pl

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News