7326 zł za 32 auta. Białystok sprzedaje porzucone samochody

7326 zł za 32 auta. Białystok sprzedaje porzucone samochody

Podaj dalej

Porzucone samochody to prawdziwy problem wielu samorządów. Rdzewiejące dwuślady „zdobią” parkingi i ulice niemal wszystkich większych miast w Polsce. Prawo wobec takich pojazdów nie pozostaje na szczęście obojętne – auta mogą zostać usunięte a następnie sprzedane na aukcji.

Jest to trudne, ale wykonalne

Aby usunięcie porzuconego samochodu było w ogóle możliwe, muszą zostać spełnione pewne warunki, które reguluje polskie prawo. Chodzi dokładnie o  Artykuł 50a prawa o ruchu drogowym. Ten stanowi, że:

„Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest on używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza”.

Niestety – służby nie mogą mieć żadnej pewności, że ów właściciel lub posiadacz auta zgłosi się prędzej czy później po odbiór niechcianego pojazdu. W samym Białymstoku na przestrzeni kilku lat uzbierały się aż 32 porzucone samochody. Władze miasta postanowiły zrobić z nimi w końcu porządek.

Masz taką tablicę rejestracyjną? Grozi ci nawet 1000 zł mandatu!

Worek aut za grosze

Do właścicieli wysłane zostały ponaglenia. Ci, którzy nie zgłosili się po odbiór swoich samochodów w ciągu ustawowych 6 miesięcy, stracą je bezpowrotnie. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem nieodebranie pojazdu w w takim terminie jest równoznaczne ze zrzeczeniem własności.

I tak oto – 32 pojazdy trafiły na sprzedaż. Cena? Okazyjna, bo zaledwie 7326 zł, trzeba jednak kupić je wszystkie. Niestety stan pojazdów delikatnie mówiąc – daleki jest od dobrego. Wśród aut wystawionych na sprzedaż znajdują się m.in. zdezelowane lanosy, citroen c5 i renault megane. Aby więc przywrócić je do stanu używalności, przyszły właściciel (o ile takowy się znajdzie) będzie musiał zainwestować w nie sporo czasu i przede wszystkim – pieniędzy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News