581 mln zł - to największe odszkodowanie w historii motoryzacji. Oto kto je dostał i dlaczego

581 mln zł - to największe odszkodowanie w historii motoryzacji. Oto kto je dostał i dlaczego

Podaj dalej

O tej historii było głośno na całym świecie za sprawą odszkodowania, które przyznane zostało mężczyźnie poszkodowanemu w wypadku samochodowym. Jeśli kiedyś zastanawialiście się ile według sądu w Alabamie warte jest ludzkie zdrowie, to tutaj znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Astronomiczna kwota

18 lutego 2019 roku sąd w Alabamie przyznał prawie 152 mln dolarów mężczyźnie, który został całkowicie sparaliżowany w wypadku samochodowym. Do fatalnego zdarzenia doszło w 2015 roku. Travaris Smith jechał jako pasażer, kiedy jego przyjaciel musiał gwałtownie skręcić, aby ominąć przebiegające przez drogę dzikie zwierzę. W wyniku tego manewru Ford Explorer kilkukrotnie dachował, a następnie wpadł do rowu. Tego dnia życie Travarisa zmieniło się nie do poznania.

Ford Explorer
Ford Explorer produkowany w latach 1995 – 1998.

W wyniku wypadku pan Smith złamał kręgosłup i został całkowicie sparaliżowany – od szyi w dół. Sąd po zapoznaniu się z opiniami biegłych i prawników powoda Travarisa „Tre” Smitha nie miał wątpliwości, że Ford Explorer z 1998 r. nie spełniał obowiązujących w USA norm bezpieczeństwa. Mało tego – nie spełniał również standardów bezpieczeństwa określonych przez samego producenta.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Jak do tej pory, jest to największe odszkodowanie przyznane jednemu człowiekowi w ramach rekompensaty za poniesiony w wypadku samochodowym uszczerbek na zdrowiu. Jak zapewnili reprezentujący mężczyznę prawnicy, dzięki tym pieniądzom zakupiony zostanie niezbędny sprzęt do rehabilitacji. W przeliczeniu 581 mln zł pozwoli też ofierze wypadku na godne życie do końca swoich dni.

Oczywiście Ford odwołał się od wyroku, ale nie był to koniec tej historii. W 2000 roku doszło do serii tragicznych wypadków z udziałem Explorerów w których łącznie życie straciło 271 osób. Większość z nich kończyło się dachowaniem, dlatego sąd nakazał Fordowi przeprowadzenie największej w historii akcji serwisowej, polegającej na wymianie ogumienia. W sumie wymienionych zostało 13 mln opon, co kosztowało prawie 3 mld dol.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News