12 tys. zł dodatku w ramach RKO na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Podano gdzie i kiedy można składać wnioski

12 tys. zł dodatku w ramach RKO na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Podano gdzie i kiedy można składać wnioski

bon turystyczny wczasy pod gruszą wakacje dodatek pieniądze

Podaj dalej

To kolejny krok na drodze do poprawy sytuacji i jakości życia polskich rodzin. Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie dla rodziców, które otrzymają na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym dziecko to kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesięcy. Maksymalna wysokość przysługującego kapitału to aż 12 tys. zł na dziecko.

15 maja 2021 r. premier Mateusz Morawiecki zaprezentował „Polski Ład”, stanowiący odpowiedź na rzeczywistość po pandemii COVID-19. Jedną z jego części jest „Rodzina i dom w centrum życia”. To rodzina od samego początku rządów Zjednoczonej Prawicy jest w centrum działań. Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

„Wiemy, że dostęp do opieki nad maluchem jest kwestią niezwykle ważną dla rodziców. W ten sposób odpowiadamy na realne potrzeby rodzin, również rodzin adopcyjnych.” – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

rodzina
fot: pixabay

Rodzinny kapitał opiekuńczy to dodatkowy instrument wsparcia ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową. Będzie także kolejnym czynnikiem prowadzącym do redukcji ubóstwa rodzin z dziećmi. To inwestycja w rodzinę i wzmocnienie społecznego kapitału ludzkiego.

12 tys. zł na opiekę nad dzieckiem

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie. Rodzice samodzielnie mogą wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać od 1 stycznia 2022 r. Przyjmowaniem wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy należy złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie dobry start i świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. To:

  • Portal Emp@tia MRiPS
  • PUE ZUS
  • Bankowość elektroniczna
  • od 4 stycznia 2022 r. przez: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A.,
  • od 11 stycznia 2022 r. przez Getin Noble Bank S.A.
  • od 24 stycznia 2022 r. przez: Bank Pocztowy S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A.
  • od 1 lutego 2022 r. przez: Alior Bank S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A., SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej,
  • SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta

Wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto bankowe.

Ważne terminy!

Aby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy w maksymalnej kwocie, tj. 12 tys. zł, rodzic powinien złożyć wniosek w okresie od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesięcy do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesięcy. W przypadku złożenia wniosku po upływie tego okresu, kapitał będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku.

Daje to rodzicom aż 5 miesięcy na złożenie wniosku, aby uzyskać kapitał w pełnej wysokości. W przypadku złożenia wniosku po upływie tego okresu, rodzic otrzyma kapitał pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Jeśli przed 1 stycznia 2022 r. dziecko skończyło już 12 miesiąc życia, ale nie ukończyło 35 miesiąca życia, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu br. – wtedy należny kapitał zostanie przyznany proporcjonalnie od stycznia do końca miesiąca w którym dziecko kończy 35 miesiąc życia . Jeśli złoży wniosek później – otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

MINISTERSTWO RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News