Milionowy Leon wyjeżdża na drogi

Milionowy Leon wyjeżdża na drogi

SEAT-Leon-one-million-times-the-chosen-one_01_HQ

Podaj dalej

W lipcu br. swojego nabywcę znalazł milionowy egzemplarz SEAT-a Leona trzeciej generacji, która jest obecna na rynku od 7 lat. Najczęściej kupowany model hiszpańskiej marki został zaprezentowany w odnowionej wersji podczas Salonu Samochodowego w Paryżu w 2012 roku. Krótko później trafił na rynek.

Pierwszą generacja SEAT-a Leona przedstawiono w październiku 1999 r., a od tego czasu powstały jeszcze dwie kolejne generacje modelu. Najnowszą wersję zaprojektowano, opracowano i wyprodukowano w Martorell przy użyciu modułowej platformy MQB Grupy Volkswagen. Odnowiony model to również 1600 nowych miejsc pracy w fabryce i ponad 6000 wśród dostawców i podwykonawców.

Samochód, który odmienił SEAT-a

Sukces Leona wpłynął bezpośrednio na wizerunek całej marki i przekształcił ją zarazem pod względem komercyjnym, jak i finansowym. Z początku mało popularny model, który w roku swojej premiery przyniósł marce straty (-149 mln euro), z czasem stał się flagowym pojazdem SEAT-a. Leon znacznie zwiększył roczne przychody marki (zysk z jego sprzedaży po opodatkowaniu wyniósł w 2018 r. 294 mln euro). Leon odegrał kluczową rolę w zwiększeniu udziału sprzedaży w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Popyt na samochody SEAT-a wzrósł tam od 2012 r. odpowiednio o ok. 70% i 60%. Od początku 2019 roku pozostaje najlepiej sprzedającym się modelem hiszpańskiej marki, przekładając się na jedną czwartą wszystkich sprzedanych przez SEAT-a samochodów.

Leon cieszy się ogromną popularnością także w Polsce. Od połowy 2013, kiedy trzecia generacja modelu zaczęła wyjeżdżać na rodzime drogi, zarejestrowano 24 600 nowych SEAT-ów Leonów.

Pierwotnie SEAT zaprezentował kompaktowego Leona w trzech wersjach, różniących się nadwoziem. Był to model trzydrzwiowy, pięciodrzwiowy lub kombi, który później doczekał się wersji X-PERIENCE. SEAT Leon jest obecnie sprzedawany w pięciodrzwiowym wariancie oraz opcji Sportourer ST. Dostępny jest zarówno w odmianie benzynowej jaki i z silnikiem wysokoprężnym. Model jest również dostępny w usportowionej wersji Cupra.

Leon – tego o nim nie wiedziałeś

  • Pierwszą generację SEAT-a Leon zaprezentowano w październiku 1999 roku, więc w tym roku model obchodzi 20-lecie istnienia;
  • W sumie SEAT sprzedał 2 210 712 sztuk Leona, w tym: 534 797 pierwszej generacji, 675 915 drugiej i 1 000 000 trzeciej. Obecna generacja stanowi 45% całkowitej sprzedaży Leona;
  • SEAT Leon jest dostępny w państwach na wszystkich pięciu kontynentach, od Hiszpanii, po Meksyk, Maroko, Singapur i Nową Zelandię;
  • Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania to trzy kraje, w których sprzedało się najwięcej modeli Leona trzeciej generacji;
  • Gdyby 1 000 000 modeli SEAT-a Leon sprzedanych od 2012 r. znalazło się w linii prostej, rozciągnęłyby się one na odległość 4370 km, co jest równe niemal dwukrotnemu przebyciu trasy Warszawa-Barcelona.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News