Mikołajki na cenzurowanym

Mikołajki na cenzurowanym

Podaj dalej

Rajd Polski został oficjalnie zatwierdzony w kalendarzu mistrzostw świata na 2017 rok – to jest dobra część informacji. Informacją złą są zastrzeżenia ws. bezpieczeństwa, które FIA ma wobec naszej imprezy.

rajd_wrc_wrc_net_pl
Rajd Polski 2016 fot. bi.gazeta.pl

Rajd w Mikołajkach w sezonie 2016 był pod szczególnym nadzorem komisji FIA po tym, gdy rok wcześniej pojawiły się niedociągnięcia w organizacji, przekładające się na bezpieczeństwo kibiców. Tegoroczna impreza (2016) została oceniona dobrze, a starania organizatorów docenione. Mimo to niesmak pozostał, a część kierowców i ludzi powiązanych z organizacją Mistrzostw Świata obawia się, że standard ten nie zostanie utrzymany na kolejnych rajdach.

Zwraca się nam uwagę na liczbę porządkowych, która wciąż jest niewystarczająca, a także rozlokowanie punktów obserwacyjnych na trasie sugerując jednocześnie, że fani znajdują się zbyt blisko przejeżdżających aut. Sprawa nabrała rumieńców w związku z wprowadzonymi modyfikacjami w wyglądzie aut (ostre elementy aerodynamiczne i krawędzie karoserii) oraz zwiększeniu mocy poprzez zwężką w turbinie z 33 do 36mm.

Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila WRC (2016) Rajd Polski fot. redbull.com
Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila WRC (2016) Rajd Polski fot. redbull.com

Głos w sprawie zabrał sam Dani Sordo, kierowca Hyundaia:

– Lubię ten rajd, ale najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo kibiców, zwłaszcza w kontekście nowych samochodów WRC. Rajdowi towarzyszy bardzo duża ilość kibiców, którzy często są zbyt blisko trasy.

Musimy być ostrożni by nikomu nie stała się krzywda bo jeśli się tak stanie – rajd zostanie odwołany z Mistrzostw, a rzesza fanów straci możliwość podziwiania pięknego widowiska.

Dani Sordo Mikołajki 2016 fot. bi.gazeta.pl
Dani Sordo Mikołajki 2016 fot. bi.gazeta.pl

Sordo zdaje się delikatnie dawać do zrozumienia, że nie tylko on czuje dyskomfort:

– Polska powinna mieć świadomość, że FIA bacznie przygląda się organizacji tego rajdu, a bezpieczeństwo jest dla nich priorytetem.

Czasami mam wrażenie, że kibice chcą wręcz poczuć samochód zapominając, że poczują go tylko raz. Musimy ich odsunąć, a FIA nie zawaha się przed wystawieniem drugiej żółtej kartki, w konsekwencji usuwając rajd z kalendarza. 

Rajd Polski będący ósmą rundą WRC odbędzie się w dniach 30.06 do 02.07.2017. Chcielibyśmy i z naszej strony przypomnieć kibicom, że to przede wszystkim od nich zależy jak ocenione zostanie bezpieczeństwo, a co za tym idzie, jak będzie wyglądała przyszłość rajdu

fot. 2.bp.blogspot.com
fot. 2.bp.blogspot.com

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News