Microsoft pomoże Volkswagenowi scyfryzować samochody

Microsoft pomoże Volkswagenowi scyfryzować samochody

Microsoft pomoże Volkswagenowi scyfryzować samochody

Podaj dalej

Kilka dni temu obie firmy zawarły partnerstwo strategiczne w celu wspólnej budowy tzw. Volkswagen Automotive Cloud (VAC). „Przemysłowa chmura danych” będzie służyć do obsługi wszystkich przyszłych pojazdów oraz usług cyfrowych niemieckiego producenta.

Współpraca ma umożliwić szybką kontynuację przemian w dziedzinie cyfryzacji. Podejmując to przedsięwzięcie obie firmy chcą wprowadzić poziom usług z dziedziny mobilności i komunikacji pojazdów z otoczeniem w ramach ekosystemu nazywanego jako „Volkswagen We”.

 

 

Komunikacja między samochodami VW za dwa lata

Od 2020 roku na rynku każdego roku będzie pojawiać się ponad 5 milionów nowych samochodów marki Volkswagen komunikujących się w ramach sieci, połączonych w jedną „chmurę danych” (IoT). Współpraca między obydwoma przedsiębiorstwami daje możliwość połączenia doświadczeń Microsoftu w dziedzinie technologii danych gromadzonych w chmurze i Volkswagena jako producenta samochodów.

Partnerzy stworzą wspólnie podstawę technologiczną dla Volkswagen Automotive Cloud. W przyszłości wszelkie usługi dostępne w samochodach marki Volkswagen oraz cała bazująca na chmurze cyfrowa architektura koncernu, będą tworzone na platformie Azure firmy Microsoft.

Tworząc nowy system komputerowy marka Volkswagen będzie mogła w przyszłości rozszerzyć zakres cyfrowych usług na wszystkie swoje samochody. Ponadto będzie mogła opracować i szybko wdrożyć nowe usługi i rozwiązania służące klientom korzystającym z samochodów, rozwiązania z dziedziny telematyki oraz zapewniające szybką wymianę informacji pomiędzy pojazdem, a chmurą danych.

Specjalne centrum rozwoju

W ramach partnerstwa Volkswagen utworzy nowe centrum rozwoju na potrzeby VAC w Ameryce Północnej, niedaleko siedziby firmy Microsoft. Zadaniem Microsoftu będzie rekrutacja pracowników i zarządzanie projektem. W niedalekiej przyszłości w centrum znajdzie prace około 300 specjalistów z dziedziny IT.

Microsoft udostępni także zespołowi Volkswagena swoją wiedzę z zakresu technologii danych w chmurze. Specjaliści IT Volkswagena będą mogli skorzystać z kultury pracy zespołowej rozwiniętej przez Microsoft i przenieść te doświadczenia do systemu organizacyjnego w Volkswagenie.

Największy cyfrowy ekosystem w branży

Rozwiązania, które powstaną w wyniku partnerstwa strategicznego znajdą w przyszłości zastosowanie także w innych markach koncernu i we wszystkich regionach świata. Volkswagen Automotive Cloud stanie się bazą usług cyfrowych oferowanych przez marki koncernu. Dotyczy to także przyszłych modeli elektrycznych Volkswagena z rodziny I.D., a także aut z napędem konwencjonalnym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News