Miasto Poznań testuje elektryczne samochody marki Volkswagen Samochody Dostawcze

Miasto Poznań testuje elektryczne samochody marki Volkswagen Samochody Dostawcze

Miasto Poznań testuje elektryczne samochody marki Volkswagen Samochody Dostawcze

Podaj dalej

Urząd Miasta Poznania i miejskie jednostki, będą przez najbliższe trzy tygodnie testować ekologiczne samochody marki Volkswagen z napędem alternatywnym: elektryczne i na gaz ziemny.

Miasto Poznań przygotowuje się do wypełnienia wymogów uchwalonej przez Sejm ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z jej zapisami, od 1 stycznia 2022 roku samochody elektryczne muszą stanowić 10 procent wszystkich używanych przez urząd miasta pojazdów. Od 2025 r. odsetek ten musi wzrosnąć do 30 procent.

Podobna sytuacja dotyczy samochodów, które służą do wykonywania zadań publicznych (tj. sumy wszystkich pojazdów wykorzystywanych m.in. przez Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego, Straż Miejską itp.). Jednak w tej sytuacji ustawodawca wskazał, że od 1 stycznia 2022 roku powinno to być 10 procent pojazdów elektrycznych lub napędzanych gazem ziemnym (30 procent od 1 stycznia 2025 roku).

W związku z tym od 3 lutego 2020 r., Urząd Miasta Poznania i miejskie jednostki będą testować trzy modele samochodów przekazane przez markę Volkswagen. Testy to jeden z wymiernych efektów Listu Intencyjnego, który w październiku 2019 roku podpisali przedstawiciele Miasta Poznań, spółki Volkswagen Poznań oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania. Dokument podkreśla konieczność i chęć wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem publicznym, światem nauki oraz gospodarki.

Trzy modele samochodów: Volkswagen e-Crafter, Volkswagen Caddy CNG oraz – w późniejszym terminie – Volkswagen ABT e-Transporter, będą testowane w Urzędzie Miasta, Straży Miejskiej, Zarządzie Dróg Miejskich i Zarządzie Transportu Miejskiego. Łącznie do testów trafią cztery auta.

Najpóźniej do końca 2020 roku w Poznaniu ma zostać uruchomiona sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych. Zakończył się przetarg na ich dostawę – stanęły do niego trzy firmy, trwa weryfikacja. Jest to jeden z elementów walki o czystsze powietrze i zachęta do kupowania pojazdów o napędzie elektrycznym zamiast spalinowego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News