Miasta bez diesla od 2025

Miasta bez diesla od 2025

Podaj dalej

Paryż, Mexico City, Madryt i Ateny – te cztery miasta pod koniec ubiegłego tygodnia zobowiązały się do wprowadzenia zakazu wjazdu dla samochodów napędzanych silnikiem diesla przed końcem roku 2025.

untitled-design-4

Odbywający się co dwa lata szczyt klimatyczny C40 – organizacji zrzeszającej największe metropolie świata, działające na rzecz ochrony klimatu, miał swoje miejsce właśnie w Mexico City. Pod sam jego koniec, organizatorzy opublikowali informację, w której czytamy: – Silniki diesla zostaną usunięte z Paryża, Mexico City, Madrytu i Aten do roku 2025. Wszystko to w ramach bezprecedensowych wysiłków prezydentów miast, którzy usilnie próbują poprawić jakość powietrza dla swoich obywateli.

Wszystko to rzecz jasna za sprawą afery Dieselgate, która rozpoczęła się od wykrycia fałszywych danych podawanych przez Volkswagena. Do tego pojawiło się kilka innych oskarżeń o to, że diesel sam w sobie nie spełnia określonych wymogów emisji spalin, potwierdzając niejako podważenie wiary społeczeństwa w te jednostki.

Ponadto, wszystkie te cztery miasta będą starać się o wprowadzenie na swoje ulice jak najbardziej rozwiniętej sieci paliw alternatywnych, jednocześnie poprawiając infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Wszystko to, by zredukować liczbę zgonów wynikających ze złego stanu powietrza, którą Światowa Organizacja Zdrowia podaje jako trzy miliony osób.

Anne Hildago, prezydent Paryża, namawiała producentów samochodów i autobusów, by ci zaprzestali produkować silniki diesla. To jednak nic. Giorgos Kaminis, prezydent Aten, przyznał, iż jego celem jest – całkowite zlikwidowanie ruchu samochodów w centrum Aten.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News