ZUS podał ważne informacje. Tyle pieniędzy z 500 plus przeznaczył dla obcokrajowców

ZUS podał ważne informacje. Tyle pieniędzy z 500 plus przeznaczył dla obcokrajowców

zus dodatek

Podaj dalej

Oferowane polskim rodzinom pieniądze w ramach dodatku 500 plus to środki wypłacane przez ZUS w ramach programu mającego zwiększyć dzietność w Polsce. Jak się okazuje, to w perspektywie czasu bardziej socjalne wsparcie, niż narzędzie finansowe spełniające swoje zadanie. Teraz wiemy, ile takich pieniędzy w ramach rządowego programu trafiło do obcokrajowców.

ZUS publikuje informacje – 2 miliony złotych w ramach 500 plus dla obcokrajowców w Polsce

W ramach opublikowanego raportu ZUS, dotyczącego wysokości przyznanych środków w ramach programu 500 plus, wiemy, ile pieniędzy trafiło do obcokrajowców. Są to liczby, które z pewnością zainteresują wielu Polaków.

Wiadomo już, że ponad 2 mln zł dodatku świadczeń w ramach programu „Rodzina 500+” Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił obcokrajowcom. Z tej puli 90% środków, jak informuje Business Insider, trafiło do Ukraińców.

Jakie dzieci oprócz tych z Ukrainy pobierają świadczenie w ramach programu 500 plus? Zaraz po tych z Ukrainy najwięcej pieniędzy w ciągu ostatniego półrocza trafiło do dzieci:
– Białorusinów ( do 101,5 tys. wypłat),
-Rosjan (20,8 tys. wypłat),
– Wietnamu (ponad 10 tys. wypłat )
– Rumunii (ponad 10 tys.)
– Bułgarii (9,5 tys. wypłat)
– Indii (9,4 tys. wypłat)
– Gruzji (6,4 tys. wypłat)
– Mołdawii (4,5 tys. wypłat)
– Chin (4 tys. wypłat).

dodatek 500 plus
Pixabay/Adam Gorka

Takich wypłat będzie w Polsce jeszcze więcej?

Wiadomo, że ZUS tylko w czerwcu wypłacił świadczenie 500 plus dla 258 tys. rodzin pochodzących spoza Polski. Ogółem stanowi to ok. 4% wszystkich wypłaconych pieniędzy przyznanych w ramach programu „Rodzina 500+”.

Warto wiedzieć, że w całym 2022 r. było to 3,2 mln świadczeń. Nie jest tajemnicą, że nie wszyscy obcokrajowcy pobierają świadczenie 500+. To dlatego, że nie wszyscy mieli wiedzę o tym, że o takie mogą się starać.

W związku z tym można przewidywać, że liczebność obcokrajowców korzystających z tego prawa osiągnie w tym roku rekord – komentuje Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji Pracodawcy RP dla Business Insidera.

Widać zatem jak na dłoni, że charakter prodemograficzny świadczenia wypłacanego przez ZUS, zmienił się typowo socjalny. Taki transfer środków dla obcokrajowców można rozważać jedynie w takich kategoriach. Czytaj także: Wytyczne Unii są jasne – takie samochody od dziś są zakazane w Polsce. Kierowcy mogą mieć z tym problem

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News