Zmiana przepisów dla Polaków. Węgiel kamienny to nie jedyne, czym legalnie mogą palić w tym roku

Zmiana przepisów dla Polaków. Węgiel kamienny to nie jedyne, czym legalnie mogą palić w tym roku

węgiel spółka Węglokoks

Podaj dalej

Polacy nie przebierają w środkach i poszukują paliwa, które zastąpi im deficytowy węgiel do ogrzewania. Jak pisaliśmy duża część potrzebujących wykupiła surowiec w Czechach, nie bacząc na to, że jest to węgiel brunatny, którym palić w Polsce zakazano. Inni radzą sobie wykupując, dostępne na rynku czyściwo. Wszystko po to, by zimą nie marznąć.

Rządzący mają nowy pomysł- nowe przepisy dopuszczające nie tylko węgiel na opał

Jak czytamy w publikacji Business Insider, wicepremier Jacek Sasin, który właśnie polecił państwowym spółkom sprzedawać taniej importowany węgiel Polakom, ma nowy pomysł na kryzys energetyczny w polskich domach.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają bowiem prace nad zmianą ustawy, która umożliwi Polakom legalne palenie węglem z Czech- czyli brunatnym. To jednak nie koniec. Wicepremier polecił także spółce Skarbu Państwa- PGE sprzedawać miał węglowy do ogrzewania domów.

To nowy sposób na to, by zakleić wielką węglową dziurę jaka powstała w tym sezonie grzewczym przez brak wystarczających zapasów węgla na zimę. Jak pisaliśmy wcześniej, do Polski nie dotarła bowiem żadna z zamówionych dostaw surowca, jaką miała sprowadzić Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

węgiel spółka Węglokoks
Węglokoks

Polacy będą palić węglem brunatnym z Bełchatowa i Turowa

Z publikacji Business Insider dowiadujemy się, że deficyt 600 000 ton węgla zastąpimy m.in. węglem brunatnym z polskich kopalń. Jak ustalili dziennikarze, powołując się na swojego informatora, surowiec będzie można kupować bezpośrednio w Bełchatowie i Turowie.

Ponadto według dostępnych informacji do końca października ma powstać nowa sieć sprzedaży wszystkich rodzajów węgla. Stworzy ją PGE. Legalność palenia węglem brunatnym i kary nie powinny martwić Polaków- nawet tych, którzy już teraz nim ogrzewają domy.

To dlatego, że rozporządzenie o jakości surowca spalanego w piecach przewiduje szczególne okoliczności, w jakich nie trzeba ich przestrzegać. Dlatego m.in. jako surowce energetyczne sprowadzano miały. To oznacza, że wszyscy korzystający z innego rodzaju węgla niż kamienny, mogą liczyć, iż obejdzie się bez kary. Fakt ten potwierdza źródło Business Insider Polska.

Nie będzie kar dla osób, które już nim paliły w tym sezonie grzewczym. Zmiana przepisów będzie więc działała także wstecz– czytamy w publikacji na stronie BI

Zmiana ustawy to dla rządzących świetne rozwiązanie, bo pozwala obniżyć koszty- gorsze paliwo jest w niższej cenie. Polakom pozostaje życzyć dużo zdrowia na zimę. Tym, którzy postawili na ekologiczne rozwiązania bez rządowych dopłat życzymy ciepłej zimy.

NIE PRZEGAP

Polacy pytają, czy będzie program Przetrwać+. Zamówiony w maju węgiel na zimę w ogóle nie przypłynął

Tani węgiel. Polacy znaleźli alternatywę- kosztuje 20 zł za opakowanie

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News