Zima kontra mandat. Sprawdź za co możesz go dostać i jak się zabezpieczyć, bo szybko stracisz 500 zł

Zima kontra mandat. Sprawdź za co możesz go dostać i jak się zabezpieczyć, bo szybko stracisz 500 zł

samochód zimą a mandat

Podaj dalej

Zima to pora roku, która stanowi nie lada wyzwanie dla kierowców i dostać mandat wcale nie jest trudno. Przewinień jest sporo, a na publiczne konto wpada sporo gotówki, bo kierowcy nagminnie popełniają te same błędy. Wśród nich jest 7 przewinień, które są w czołówce.

Odśnieżanie samochodu- jeden błąd i stracisz nawet 400 zł

Wielu kierowców wciąż żyje w przekonaniu, że odśnieżanie auta można znacznie przyspieszyć gdy uruchomi się silnik samochodu. Któż z nas, w mroźny poranek nie walczył z tą pokusą, a ilu jej uległo? W końcu gdy auto stoi pod chmurką usunięcie zalegającego śniegu zajmuje sporo czasu.

Uruchomienie silnika podczas odśnieżania samochodu to spore ryzyko, bo kierowca może dostać mandat na kwotę 100 zł. Nie myśl, że jak nie ma obok policjanta to jesteś bezpieczny. Taka sytuacja potrafi na tyle szybko uprzykrzyć życie sąsiadom, że zapłacisz nie dużo więcej. Policjant może bowiem uznać, że twój samochód generuje zbyt dużą ilość spalin, co oznacza kolejny mandat do kolekcji w kwocie 300 zł.

Znacznie tańsza jest zatem opcja zakupu dobrej szczotki do zgarniania śniegu, skrobaczki do szyb lub odmrażacza do szyb. Kierowcy często korzystają z ochronnych mat na przednią szybę.

szczotka albo mandat za odsniezanie freepik
Freepik

Brudne reflektory i nieczytelne tablice rejestracyjne to mandat 300 zł i 6 punktów karnych

Zimową porą kiedy tak ciężko utrzymać w czystości samochód o mandat nie trudno. Błoto pośniegowe zalegające na jezdniach bardzo szybko obkleja nadwozie i ciężko się go pozbyć ze względu na ujemne temperatury.

Samochód można umyć na zadaszonej myjni, czasami są takie na parkingach podziemnych hipermarketów. W szczególności warto zadbać o reflektory i tablice rejestracyjne. Do ich umycia sprawdzą się kosmetyki Meguiars Ultimate Waterless Wash & Wax, a to dlatego, że to preparat bezwodny. Dlaczego musisz o tym pamiętać?

Konsekwencje jazdy z brudnymi reflektorami opisuje 25 ust. 1 Rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 11 grudnia 2017r. Przepis jasno mówi, że kierowca ma obowiązkowo zadbać o tablice rejestracyjne. Prawo o ruchu drogowym mówi o tym w art. 60 ust. 1 pkt 2

Zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne.

Co to oznacza? W sytuacji kiedy tablice będą pokryte grubą warstwą brudu lub śniegu, która uniemożliwi odczytanie numeru rejestracyjnego, kierowca musi się liczyć z mandatem w wysokości 100 zł a do kolekcji trafią 3 punkty karne. W przypadku brudnych reflektorów mandat wynosi 200 zł i 3 punkty karne.

czyszczenie reflektorów zimą
Freepik

Za niesprawne wycieraczki i spryskiwacze też zapłacisz karę

Dobra widoczność wymaga czystych szyb, a w szczególności przedniej. W miarę możliwości powinny być regularnie myte, bo w przypadku kontroli brudna szyba czołowa uszczupli twój budżet domowy.

Jeżeli okaże się, że funkcjonariusz policji poprosi cię abyś umył ją za pomocą spryskiwaczy i wycieraczek a te będą niesprawne lub nieskuteczne, dostaniesz mandat w wysokości do 500 zł. Tyle samo kosztuje brak płynu do spryskiwaczy.

Prościej uniknąć mandatu, niż go zapłacić szczególnie, że taka kwota przydałaby się na tankowanie. Dlatego przed zimą warto kupić nowy komplet wycieraczek i zimowy płyn do spryskiwaczy.

jak rozmrozic bezpiecznie samochod
Freepik

Nigdy nie jedź zaśnieżonym samochodem- mandat wyniesie nawet  500 zł

Jazda nieodśnieżonym autem to częste przewinienie. Wielu kierowców odśnieża jedynie szyby albo jeździ z wyskrobanym „wizjerem” na przedniej szybie. Takie rozwiązanie nie jest tanie, więc warto odśnieżyć cały samochód. Zalegające na samochodzie grube warstwy śniegu mogą się oderwać w trakcie jazdy. To bardzo niebezpieczne dla innych kierowców, zwłaszcza gdy na dachu zalegają grube warstwy lodu.

Mandat w tym przypadku to koszt od 20 do 500 zł i aż 6 punktów karnych. Jeżeli masz duży samochód, warto zainwestować w długą szczotkę do odśnieżania. Aby nie porysować lakieru, dobrze jest kupować te z miękkim, najlepiej naturalnym włosiem.

zaśnieżony samochód a mandat freepik
Freepik

Zaparowane szyby to bardzo powszechny problem

Problem parujących szyb zimą dotyka wielu kierowców ( szerzej omówiliśmy go tutaj). Przyczyny tkwią w wilgoci panującej we wnętrzu, zużytym filtrze kabinowym lub  uszkodzonej nagrzewnicy. Policjanci nie przyjmą żadnego tłumaczenia i wlepią mandat w takiej samej wysokości, jak w przypadku brudnych szyb.

Podstawą jest ustawa Prawo ruchu drogowym, która wyjaśnia, że:

pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Dlatego w interesie kierowcy jest usunięcie problemu. Zimą koniecznie zmień dywaniki na gumowe, załóż nowy filtr i staraj się wietrzyć wnętrze. Przydatny może być również pochłaniacz wilgoci lub preparat typu antypara, który zapobiega osadzaniu się wilgoci na szybach.
Najbardziej skutecznym sposobem na usunięcie pary z szyb jest jednak sprawna klimatyzacja.

zaparowane szyby

Wycieczka w góry bez łańcuchów to wydatek rzędu 200 zł

W Polsce nie ma obowiązku stosowania łańcuchów śniegowych, ale są miejsca gdzie bez nich nie da się wjechać. Mówi o tym znak C-18, który zobowiązuje kierowcę do założenia łańcuchów przynajmniej na przednie koła. Wjazd bez nich to mandat na kwotę 200 zł.
Nakaz stosowania łańcuchów odwołuje znak C-19. Nieuzasadnione użycie łańcuchów, gdy na asfalcie nie ma śniegu to mandat w wysokości 100 zł.

Dlatego masz dwa wyjścia: albo omijać drogi na których obowiązuje nakaz, albo zaopatrzyć się w łańcuchy na koła pamiętając, o odpowiednim stanie bieżnika.

Alternatywą dla łańcuchów są tzw. łańcuchy tekstylne lub plastikowe opaski zakładane na koła. Niestety żadna z tych opcji nie jest tak skuteczna jak łańcuchy.

samochód łańcuchy
Freepik

Zimowy kulig bywa niebezpieczny a mandat to nawet 500 zł

Zima i śnieg to wymarzone warunki na sanki i kulig z wykorzystaniem samochodu. Kierowca musi się liczyć z bolesnymi konsekwencjami swojego postępowania. Ciągnięcie sanek za samochodem jest bardzo niebezpieczne, dlatego jest zabronione prawem.
Kulig po drodze publicznej, czyli „ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu”, to mandat w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych. Form zabaw na śniegu jest mnóstwo dlatego warto skorzystać z tych tańszych i bezpiecznych opcji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News