Zignorowanie tego znaku kosztuje sporo. Mandat na czterocyfrową kwotę, to nie koniec kłopotów

Zignorowanie tego znaku kosztuje sporo. Mandat na czterocyfrową kwotę, to nie koniec kłopotów

kierowca prędkość mandat

Podaj dalej

Dzisiaj kierowcom nie opłaca się być na bakier z przepisami, bo mandat, uwzględniając najnowszy taryfikator w wielu przypadkach jest wysoki. Niewielu z nich jednak pamięta, że ignorowanie znaków drogowych może być początkiem większych kłopotów.

Znak D-42- przeoczenie to utrata nawet 2500 zł

Kierowcy pomimo znacznie wyższych kar wciąż często ignorują znak D-42. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że znowelizowane prawo zakłada surowe kary za to przewinienie. O czym ten znak informuje?

Znak D-42, według przepisów kodeksu drogowego informuje kierowców o tym, że wjechali do na teren zabudowany. To ważna informacja, która jednocześnie oznacza, że dozwoloną prędkością, z jaką kierowca może się poruszać, jest 50 km/h. Jeszcze niedawno przepisy pozwalały zwiększyć tę prędkość w nocy, o 10 km/h. Teraz tej możliwości kierowca już nie ma, a kary za niedostosowanie prędkości znacznie wzrosły.

kierowca prędkość mandat
fot. Freepik

Mandat to nie wszystko- można też stracić prawo jazdy

Według statystyk policji znak D-42 jest ciągle w czołówce ignorowanych przez kierowców znaków, pomimo tego, że mandat to nie wszystko, co ich może spotkać. Konsekwencje są znacznie surowsze. Zignorowanie znaku D-42 i przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h wiąże się z utratą prawa jazdy. W związku z tym kierowca traci możliwość prowadzenia samochodu na 3 miesiące.

To nie wszystko- kierujący dostaje mandat w wysokości 1500 zł i 10 punktów karnych. Jeśli uwzględnić dzisiejsze zarobki to wcale nie mało. Recydywa wydłuża okres kary do 6 miesięcy, a wyjątkowo oporni muszą zdobywać uprawnienia na nowo.

kierowca prędkość mandat
fot. Policja,pl

Nowy taryfikator i znak D-42- punkty karne i kwoty mandatów

Nadmierna prędkość nadal jest w czołówce przyczyn wypadków w Polsce. Dlatego nowy taryfikator uwzględnia jej przekroczenie nawet o 10 km/h. W miarę wzrostu niedozwolonej prędkości kwoty rosną, by osiągnąć limit 2500 zł.

Jak pisaliśmy, w najbliższym czasie kierowców czekają zmiany. Opracowano już projekt przepisów podwyższający kary. Wzrośnie liczba punków karnych, przez co utrata prawa jazdy nastąpi znacznie szybciej.

Poniżej przypominamy kwoty mandatów obowiązujące dzisiaj za zignorowanie znaku D-42

Za przekroczenie do:

10 km/h – mandat 50 zł
15 km/h – 100 zł
20 km/h – 200 zł,
25 km/h – 300 zł
30 km/h – 400 zł

Za przekroczenie prędkości ponad:

30 km/h – 800 zł
40 km/h – 1000 zł
50 km/h – 1500 zł
60 km/h – 2000 zł
70 km/h – 2500 zł

PILNE: Kolejne zmiany w przepisach dla kierowców. Stracą prawo jazdy dużo szybciej niż dotychczas

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News