Zamiast węgla muł. Tym będzie się palić w polskich elektrociepłowniach i w piecach

Zamiast węgla muł. Tym będzie się palić w polskich elektrociepłowniach i w piecach

muł z węgla cennym surowcem

Podaj dalej

Polacy, którzy w tym roku mają wyjątkowy problem z niedoborem węgla, w niedalekiej perspektywie zyskają nowe paliwo do pieców. Do jego powstania wykorzystuje się muł powstały przy produkcji węgla.

Pilotażowa instalacja do nowego paliwa z mułu już działa od roku

O tym, że z pomocą mułu powstałego przy produkcji węgla elektrociepłownie i Polacy rozwiążą swoje problemy, pisze WNP.pl. Nowe paliwo ma rozwiązać zarówno kłopoty ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Jak poinformował na łamach portalu prezes firmy Carboautomatyka, muł jest wykorzystywany w pilotażowej instalacji i świetnie się sprawdza. Testuje się ją od sierpnia 2020 roku w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.

Z mułu powstałego z produkcji węgla, który jeszcze do niedawna był odpadem, powstaje cenny surowiec. Instalacja zbudowana przez tyską Carbonautykę i Demetrix z Piekar Śląskich zmienia bowiem odpad w wartościowy granulat. Jak pisze WNP.pl, można go z powodzeniem wykorzystać zarówno w energetyce, jak i do produkcji mieszanek do pieców Polaków.

mul zamiast wegla nowe paliwo z polski
Carboautomatyka S.A

Jest jedna instalacja a będą trzy kolejne

Kolejne trzy instalacje do przeróbki mułu na surowiec energetyczny powstaną w woj. śląskim. Pierwsze przetargi ruszą już wkrótce, co oznacza, że prace znajdą finał już w przyszłym roku. Polska myśl techniczna jest na tyle skuteczna, że pierwsza inwestycja spłaciła się już po kilku miesiącach działania. To są miliony złotych zysku– podkreśla Henryk Stabla, prezes Carboautomatyki

Tylko czy nadchodzący kryzys energetyczny nie popsuje inwestycyjnych planów?

Jak sobie radzimy? Szukamy nowych źródeł dostaw, ale też bardzo dużo rzeczy próbujemy zrobić sami. Jesteśmy na etapie, że część tych elementów, które sprowadzaliśmy, robimy sami. Pytanie, czy będą w tej samej cenie? Myślę, że to się nie uda, ale będziemy mieli zabezpieczenie, że ten produkt końcowy powstanie- mówi prezes Carboautomatyki, w wypowiedzi dla WNP.pl

Dobrze jest wiedzieć, że dzięki polskim innowacjom muły będące niegdyś odpadem są dziś cennym surowcem, który można wykorzystać do ogrzewania. Zanim świat przestanie korzystać z węgla minie sporo lat, dlatego takie rozwiązania są na wagę złota. Taki surowiec jako paliwo do domu na pewno będzie tańszy od importowanego.

Węgiel w cenie 5000 złotych za tonę. Tyle może kosztować- resztki już znikają ze składów

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News