Z tym wnioskiem można zyskać nawet 3000 zł co miesiąc. Zapominalskim taki dodatek przejdzie koło nosa

Z tym wnioskiem można zyskać nawet 3000 zł co miesiąc. Zapominalskim taki dodatek przejdzie koło nosa

dodatek mieszkanie

Podaj dalej

Niedawna zmiana przepisów pozwoliła Polakom zyskać nieoczekiwanie nowy dodatek finansowy. Według wyliczeń specjalistów  wielu może przegapić  spory zastrzyk finansowy do budżetu domowego- jeśli o zmianie przepisów nie wiedzą. To dlatego, że czas na jego uzyskanie jest wyjątkowo krótki. Termin na złożenie wniosków upływa bowiem jutro.

Z tym wnioskiem o dodatek należy się udać do pracodawcy lub do  ZUS-u

Na skutek zmian przepisów kodeksu pracy, wielu Polaków może liczyć na dodatek finansowy w budżecie domowym. To na pewno duża pomoc w czasach drożyzny, kiedy spada realna wartość dochodów. Oprócz dodatków na węgiel, na inwestycje w zmianę paliwa do ogrzewania domów, czy dodatkowych pieniędzy dla seniorów, tym razem zyskują także rodzice. Najbardziej ci, którym niedawno urodziło się dziecko.

Nowe przepisy pozwalają bowiem, by ci, którzy w dniu 26 kwietnia 2023 r. pobierali zasiłek macierzyński uzyskali dodatkowe tysiące złotych. Jedyne co muszą zrobić to złożyć jeden wniosek. Niestety termin na złożenie dokumentu upływa 17 maja- czyli jutro. Dokument wnosi o ustalenie nowej, wyższej kwoty zasiłku. Po 17 maja uzyskanie dodatkowych pieniędzy nie będzie już możliwe.

dodatek macierzynski
fot. freepik

Ile można zyskać na jednym dokumencie złożonym do urzędu?

W związku z tym, że od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70% w okresie urlopu rodzicielskiego, zysk jest spory.

To dlatego, że jeżeli ubezpieczona mama złoży wniosek o przeliczenie zasiłku macierzyńskiego, to otrzyma 81,5% wymiaru za cały okres jego pobierania. Jak szacują eksperci, zysk dla budżetu domowego rodziców w tej sytuacji wyniesie od 1600 do 3000 złotych. To wystarczająca motywacja, by nie zwlekać ze złożeniem dokumentu. Gdzie się udać z wnioskiem?

Jeśli zasiłek wypłaca pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek powinien trafić do nich- w formie pisemnej. W sytuacji, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wnioskować można także w formie elektronicznej np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Służy do tego formularz POG. Czytaj także: Miliony pracowników z błędem w pobieraniu podatków. Niektórzy odzyskują nawet 25 000 złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News