Wytyczne Unii są jasne - takie samochody od dziś są zakazane w Polsce. Kierowcy mogą mieć z tym problem

Wytyczne Unii są jasne - takie samochody od dziś są zakazane w Polsce. Kierowcy mogą mieć z tym problem

kierowcy przepisy

Podaj dalej

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że podczas weekendu wprowadzono w życie w Polsce ważne przepisy. Zaczęły one obowiązywać już od północy w niedzielę, ale ich konsekwencje wielu odczuje w poniedziałek, kiedy wsiądą do samochodów. Dowiedzą, że wówczas, że ich samochody są zakazane w Polsce. O jakie chodzi?

Wytyczne Komisji Europejskiej takich samochodów zakazują- także w Polsce

W związku z opublikowaniem w dniu 8 września ważnych wytycznych Komisji Europejskiej, w Polsce od 17 września obowiązuje nowy rodzaj sankcji. Objęto nimi tym razem samochody. Kierowcy muszą wiedzieć, że każdy który znajdzie się na terenie UE i zarejestrowano go w Rosji nie jest mile widziany. Zakaz wjazdu takich samochodów zaś obowiązuje kierowców, którzy od poniedziałku zechcą wjechać do Polski.

Jak wiadomo, już wcześniej podobnym zakazem objęto rosyjskie ciężarówki. Teraz taki zakaz dotyczy także samochodów osobowych. O takim obostrzeniu dla kierowców z Rosji informowano podczas specjalnej konferencji prasowej. Taka odbyła się w sobotę na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu. Nie wszyscy kierowcy o tym wiedzą. Większość korzystając z pięknej pogody nie przywiązuje w weekendy uwagi do tego, co serwuje się w codziennych wiadomościach. Nie jest tajemnicą, że w większości z nich trudno o optymizm.

kierowcy przepisy
Freepik

Sankcje odczują wszyscy kierowcy, niekoniecznie z Rosji

Ustalenia Komisji Europejskiej odnośnie zakazu wjazdu samochodów z Rosji nie biorą pod uwagę tego, czy kierowcy jacy w nich zasiadają są Rosjanami, czy są np. z Polski. Wielu może mieć w związku z tym spory problem, jeśli takie pojazdy sprowadza do naszego kraju, a o przepisach nic nie wie.

Zakaz dotyczy wszystkich samochodów. Zarówno tych wykorzystywanych komercyjnie jak i również samochodów prywatnych. W związku z tym nie jest istotne, czy właścicielem samochodu jest obywatel Rosji czy też obywatel innego państwa.

Zasada jest taka – samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski – wyjaśnił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Nie jest tajemnicą, że taki zakaz to kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa w związku z brutalną wojną na Ukrainie. Czytaj także: Miliony polskich kierowców jeszcze o tym nie wiedzą. Premier właśnie to ogłosił – albo zapłacą, albo pójdą z torbami

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News