Wystarczy znać tych 8 sposobów, by nigdy nie przepłacać za paliwo [WIDEO]

Wystarczy znać tych 8 sposobów, by nigdy nie przepłacać za paliwo [WIDEO]

8 sposobow by zaoszczedzic paliwo

Podaj dalej

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że świadome użytkowanie samochodu pozwala zaoszczędzić na wydatkach na paliwo. Większe wydatki czy oszczędności to wybór jaki stoi przed każdym kierowcą, niezależnie od tego czy ma nowy czy starszy samochód. Mając na względzie obecny kryzys warto znać tych kilka sposobów by zaoszczędzić przy dystrybutorze.

Fachowcy nie mają złudzeń- tych kilka zasad to mniejsze wydatki na paliwo

Nie raz, nie dwa pisaliśmy o tym, jak ważna jest świadoma eksploatacja samochodu. Wystarczy zadbać o opony, osprzęt silnika, serwis i właściwe użytkowanie, by wydawać dużo mniej na paliwo.

Zwłaszcza w dzisiejszych czasach gdy ceny paliwa są wysokie, a producenci kładą nacisk na ekologię, warto przemyśleć kilka spraw by znaleźć optymalne rozwiązanie, które wygeneruje oszczędności. Na początek przemyśleć temat zakupu opon na zimę.

Czynności takie jak, ustawienie zbieżności raz w roku i sprawdzenie nastawów zawieszenia to spora oszczędność na problemach. Podobnie jak wybór właściwej opony. Dlaczego przekłada się to na oszczędność paliwa? Łatwo policzyć ile możesz zaoszczędzić na właściwym ciśnieniu w oponach i ich rozmiarze.

W przypadku opon całorocznych, w których ciśnienie latem wynosi 2.2 bara, zimą przy spadku temperatury do -10 stopni będzie dużo niższe. Wystarczy obniżenie ciśnienia o pół bara, by zwiększyły się opory toczenia. Co jak już pisaliśmy przekłada się na zużycie paliwa.
Różnica może sięgać rzędu 5%, co w perspektywnie przejechanych tysięcy kilometrów oznacza poważny wzrost wydatków na paliwo.

rozmiar opon spalanie paliwa
YouTube

Nie tylko rozmiar opon ma znaczenie

Wielkość opon przekłada się na zużycie paliwa. Dla przykładu, zakładając na letnie ogumienie z felgą 22 cali i opony w rozmiarze 315, spalanie wyniesie ok 11 litrów. Zimą w przypadku felg 20′ i opon 255 spalanie spadnie do ok. 9,8 l.

Dlatego warto wybrać najmniejszy rozmiar opon, jaki przewidział producent. Być może nie będzie to wizualnie najlepszy wybór, ale zapotrzebowanie na paliwo drastycznie spadnie.

Nie bez znaczenia dla zużycia paliwa jest również technika jazdy i przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze, właściwego uruchamiania samochodu i jeżdżenia po mieście. Zwłaszcza gdy posiada system start-stop.

Właściwa eksploatacja jednostki napędowej i zapobieganie odkładania się nagaru w silniku, nie tylko pozwala na odzyskanie pełnej mocy, ale obniża spalanie. Kierowca powinien wiedzieć, że nie wolno mu oszczędzać na klasie oleju do silnika i zaniedbywać jego wymiany. Super kompresja i pełna moc- to zmniejszenie apetytu na paliwo.

Te i kilka pozostałych przydatnych sposobów, które pozwolą ci sporo zaoszczędzić przy dystrybutorze,  omówił fachowiec korzystając ze swojego doświadczenia. Znajdziesz je w poniższym wideo- mogą ci się przydać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News