Wysokie ceny paliwa. Rusza pierwsza loteria paliwowa- kierowcy dostaną bon na ponad 600 zł

Wysokie ceny paliwa. Rusza pierwsza loteria paliwowa- kierowcy dostaną bon na ponad 600 zł

diesel benzyna cena paliwa

Podaj dalej

Aby odciążyć obywateli od wysokich cen paliwa, w wielu krajach stosuje się szereg rozwiązań. W Polsce i Czechach obniżono akcyzę, a we Francji i w Niemczech pojawiły się rabaty na paliwo. Ostatnio pojawiło się zupełnie nowe rozwiązanie, na które nie wpadł rząd, ale zrobił to burmistrz.

Kiedy na świecie straszą cenami paliwa, pojawia się pierwsza loteria paliwowa

Kierowcy mogą dziś liczyć na ulgi w postaci obniżki podatku, czy dopłaty do paliwa, ale nie wszyscy rządzący są zwolennikami takich rozwiązań. Wśród nich jest burmistrz Chicago Lori Lightfoot, która głosowała przeciwko obniżce podatku od paliwa.

Zamiast tego burmistrz zaproponowała kierowcom alternatywny plan pomocy o spektakularnie brzmiącej nazwie „Chicago Moves”. Co to oznacza w praktyce? Wśród mieszkańców zostaną rozlosowane bony na paliwo i „Ventra Cards”, czyli bilety na komunikację miejską.

Stało się tak po tym, jak Komitet Finansowy Rady Miejskiej zdecydowanie sprzeciwił się planowi Lightfoot, by obniżyć miejski podatek paliwowy z 8 centów za galon do 5 centów. Straty kosztowałyby miasto około 18 milionów dolarów do końca 2022 roku.

loteria paliwa kierowcy
fot. freepik.com

Rozlosują 50 000 bonów na paliwo, każdy na ponad 600 zł

Plan pomocy „Chicago Moves” zakłada, że do systemu loteryjnego trafi 50 000 bonów na paliwo o wartości 150 dolarów. Łącznie miasto wyda na nie 7,5 miliona dolarów. Do programu trafi również 75 000 przedpłacowych kart tranzytowych o wartości 50 dolarów, co daje łącznie kwotę 5 milionów dolarów. Karty będą wydawane za pośrednictwem systemu loteryjnego.

Nie wszyscy jednak wezmą udział w loterii „Chicago Moves”. Mogą to zrobić jedynie mieszkańcy Chicago, którzy ukończyli 18. Obowiązuje ponadto kryterium dochodowe, według którego należy udowodnić, że dochód wynosi mniej niż 91 000 USD ( w przypadku 4 os. rodziny 140 000 USD). Osoby zainteresowane kartą na paliwo muszą mieć również wykupioną ważną winietę miejską o wartości 96 USD.

Świat cierpi przez wysokie ceny paliwa, bo drogo jest wszędzie. Chicago odczuwa skutki kryzysu paliwowego, tak jak Polska, czy Niemcy. W ciągu zaledwie 18 miesięcy paliwo zdrożało już trzy razy. Rząd w Niemczech po fali protestów kierowców zdecydował się na tzw. „pakiet pomocy”. W Polsce i sąsiednich Czechach rządy obniżyły podatek akcyzowy.

Jednak plan pomocowy podobny do „Chicago Moves” to nowość, której nie ma w żadnym innym kraju.
Kto wie, może jeśli się sprawdzi, znajdą się inni chętnie by go zastosować.

źródło:www.illinoispolicy.org
www.casinoonline.de

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News