Wysokie ceny paliwa. Kierowcy oszczędzają- przestali naprawiać samochody i nie robią przeglądów technicznych

Wysokie ceny paliwa. Kierowcy oszczędzają- przestali naprawiać samochody i nie robią przeglądów technicznych

przegląd techniczny badanie techniczne samochód auto nowe przepisy kara

Podaj dalej

Wzrost cen paliwa nie pozostaje bez wpływu na portfele kierowców. Koszt tankowania podniósł nie tylko koszty eksploatacji samochodów, ale wpłynął na ceny w sklepach i wysokość opłat. Kryzys doprowadził do sytuacji, gdy kierowcom nie wystarcza środków na naprawy samochodów.

Koszt zakupu paliwa wpływa na pogarszającą się kondycję samochodów

Kierowcy zmuszeni do ponoszenia wysokich kosztów na tankowanie paliwa i rosnących kosztów życia żyją w nieustannym stresie. Ograniczony budżet nie pozwala im bowiem na przeprowadzenie niezbędnych naprawa w samochodach.

W Wielkiej Brytanii aż jedna czwarta wszystkich kierowców unika niezbędnych napraw ze względu na rosnące koszty utrzymania. Badanie przeprowadzone przez Scrap Car Comparison wśród 1500 kierowców wykazało, że 25% kierowców unika naprawy swoich samochodów ze względu na rosnące koszty życia. Ponadto wielu cierpi z powodu stresu związanego z kosztowną eksploatacją.

Takie zachowanie nie pozostaje bez wpływu na poziom bezpieczeństwa samochodów jeżdżących po drogach. Gdyby taką samą ankietę przeprowadzić w Polsce okazałoby się, że wynik może być wyższy. To dlatego, że średni wiek samochodów w naszym kraju wynosi 14 lat.

wysokie ceny paliwa kierowcy oszczędzaja na eksploatacjoi
Pixabay/Jarmoluk

Kierowcy stoją przed dylematem naprawiać auto, czy kupić żywność

Koszty życia rosną zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Polsce. W najbliższym czasie nie należy się spodziewać, że będzie taniej. Inflacja nadal rośnie, a w perspektywie widać już znaczne podwyżki opłat za prąd i ogrzewanie. To w efekcie powoduje, że wzrosną ceny w sklepach.

Średni koszt naprawy i serwisu samochodu w Wielkiej Brytanii to wydatek rzędu 500 funtów (2 725,85zł) rocznie. Pomimo tego, jedna czwarta kierowców aktywnie unika konieczności napraw ze względu na koszty.

Kolejne 16% przyznało się, że naraża się na spore ryzyko, opóźniając lub wręcz unikając wykonania przeglądu technicznego. To w razie kontroli oznacza kosztowny mandat dla kierowcy (13629,25 zł) i zakaz korzystania z samochodu.

Jak pisze brytyjski Express, te liczby wyglądają różnie w zależności od wieku kierowców. Ci w wieku poniżej 25 lat, są najbardziej dotknięci kryzysem. Prawie połowa (49%) zrezygnowała z napraw, a 45% z przeglądu technicznego lub serwisu samochodu.

wysokie ceny paliwa kierowcy oszczędzaja
Pixabay/ Michael Kauer

Miliony kierowców mogą wkrótce jeździć bez przeglądu i napraw

Według raportu Scrap Car Comparison, jeśli sytuacja się nie zmieni, miliony kierowców wyjadą na ulice autami bez przeglądu i niezbędnych napraw. To dlatego, że coraz większa liczba właścicieli samochodów jest zmuszona wybierać pomiędzy naprawą i serwisem, a wydatkami na codzienne życie i paliwo.

Szokujące rezultaty badań ujawniają, w jakim wielkim stresie żyją dziś kierowcy, dla których prowadzenie samochodu jest koniecznością, a nie wyborem. Kryzys zmienił życie kierowców. Wielu z nich już zdecydowało się sprzedać samochody lub zmienić je na tańsze w eksploatacji.

Kradzieże paliwa to już plaga w Polsce. Złodzieje wypompowują diesla z maszyn i prywatnych samochodów

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News