Wysokie ceny paliwa do ogrzewania domów. Niektórzy mogą liczyć na bony rabatowe na ponad 2000 zł

Wysokie ceny paliwa do ogrzewania domów. Niektórzy mogą liczyć na bony rabatowe na ponad 2000 zł

zakupy drewna paliwa dla domów

Podaj dalej

Tegorocznej zimy wszystkie rodzaje paliwa do ogrzewania domów mocno zdrożeją. Koszty ogrzewania niezależnie od ich rodzaju poważnie obciążą i tak nadwyrężone inflacją budżety rodzin. Niektóre z nich mogą liczyć na dodatek w wysokości ponad 2000 zł, które obniżą rachunki za elektryczność.

Bony rabatowe na najdroższy rodzaj paliwa do ogrzewania domów

Rodziny o niskich dochodach mogą liczyć na dopłatę za paliwo w wysokości 2 257,13 zł (400 funtów). Pieniądze trafią w sześciu ratach do każdego domu w Wielkiej Brytanii, jako wsparcie na opłaty za energię elektryczną.

Gospodarstwa domowe korzystające ze starszych liczników przedpłatowych, mogą mieć problem ze skorzystaniem z bonów rabatowych rządu Wielkiej Brytanii. Jest ich ponad cztery miliony, ale mniej niż połowa to urządzenia inteligentne. Wszystko dlatego, że sposób otrzymania pieniędzy zależy od tego, jaki płacą rachunek.

Wszyscy korzystający z polecenia zapłaty, co miesiąc lub co kwartał, zobaczą automatyczne dopłaty rachunków. Osoby z nowoczesnymi „inteligentnymi” urządzeniami przedpłatowymi zobaczą automatyczne miesięczne doładowania do ich konta. Rodziny korzystające ze starszych urządzeń przedpłatowych, nie dostaną pieniędzy automatem.

Kupon rabatowy na rachunki za energię, jak pisze BBC, otrzymają w pierwszym tygodniu każdego miesiąca sms-em, e-mailem lub pocztą. Te rodziny będą musiały je najszybciej spieniężyć, po odebraniu w zwykłym punkcie doładowania, takim jak lokalny urząd pocztowy.

paliwa węgiel prąd rekordowo drogie
Pixabay/Gerd Altmann

Taka forma wsparcia obowiązuje aż do marca 2023 roku

Gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii, jak pisze BBC, mogą liczyć na zniżkę w wysokości 66 funtów na swoje rachunki w październiku i listopadzie. Od grudnia do marca 2023 r. rządowe wsparcie wyniesie 67 funtów.

Pomimo tego wsparcie może się okazać niewystarczające, bo jak przewidują analitycy, średni rachunek za energię elektryczną tylko w samym styczniu wyniesienie 400 a 500 funtów. To oznacza, że wiele rodzin nie będzie mogło ogrzać domów tym rodzajem paliwa, jakim jest energia elektryczna.

Liczniki przedpłatowe często się instaluje w domach, gdzie rodziny popadły w długi. Bywa też tak, że rodziny decydują się na takie rozwiązanie, by lepiej zarządzać domowym budżetem.

Podobnie jak w Polsce, tak i w Wielkiej Brytanii rośnie liczba rodzin dotkniętych ubóstwem energetycznym. Codziennie stoją w obliczu dokonywania wyborów, czy wydać pieniądze na paliwa do ogrzewania i zasilania domów, czy kupić jedzenie.
W związku z tym rząd Wielkiej Brytanii już zapowiedział, że wsparcie w wysokości 400 funtów to tylko „jedna mała część” szerszego pakietu pomocowych środków.

„Chociaż żaden rząd nie może kontrolować światowych cen gazu, mamy obowiązek wkroczyć tam, gdzie to możliwe, a ta znacząca zniżka w wysokości 400 GBP na rachunki za energię, którą zapewniamy, pomoże w pewnym stopniu milionom rodzin w chłodniejsze miesiące”– powiedział Sekretarz ds. Biznesu, Kwasi Kwarteng, cytowany przez BBC.

Fatalne informacje dla kierowców samochodów z silnikami diesla. Czekają ich dalsze podwyżki cen paliwa

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News