Wymieniać, czy nie wymieniać, olej w automatycznej skrzyni biegów? Mechanik pokazał, dlaczego ma rację [WIDEO]

Wymieniać, czy nie wymieniać, olej w automatycznej skrzyni biegów? Mechanik pokazał, dlaczego ma rację [WIDEO]

skrzynia biegow silnik diesla

Podaj dalej

Wymiana oleju w skrzyni biegów to konieczność czy zbędny koszt? Ilu znawców, tyle legend. Producenci coraz częściej nie zalecają tego typu zabiegów. Co na to powie, znany polski mechanik?

Znany mechanik, zamiast dyskutować, pokazał dlaczego ma rację

Jak wiadomo, skrzynia biegów, składa się wielu ruchomych elementów, które potrzebują odpowiedniego smarowania i chłodzenia. O to dba,  jak na ironię właśnie olej. W związku z tym, im jest świeższy tym lepiej działają.

Serwis skrzyni biegów i wymiana oleju,  kosztuje od kilkaset do kilkudziesięciu do złotych. To stosunkowo niedużo, mają na uwadze fakt, że eliminujemy ogromne ryzyko, jej uszkodzenia.

Jak wygląda wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów, zademonstrował znany mechanik. Mercedes E 320 CDI, trafił na wymianę oleju, po 11 latach. Wystarczy obejrzeć poniższe wideo, aby znać odpowiedź, na tytułowe pytanie.

mechanik wymienia olej w skrzyni biegów
YouTube

Naprawa tych urządzeń, może kosztować nawet kilkanaście tysięcy

Olej  przekładniowy, wymienia się rzadziej niż olej silnikowy. Większość mechaników trzyma się zaleceń i wymienia go w zakresach od 60-120 tys. km. Profesjonalista powie wam, że nawet jeśli producent nie zaleca wymiany oleju w skrzyni biegów, to na pewno warto to robić. To logiczne posunięcie i sposób na to, żeby przedłużyć żywotność mechanizmu i poszczególnych podzespołów.

Sama wymiana w przypadku tańszych samochodów, nie jest skomplikowana. Niestety droższe i nowoczesne konstrukcje, wymagają opieki w ASO lub warsztacie specjalizującym się w określonym typie samochodów.

Możemy przyjąć, że w szybszych, bardziej intensywnie eksploatowanych samochodach, lepiej jest trzymać się krótszych przerw, pomiędzy wymianami. Jedno jest pewne, zarówno mechanik, jak i my polecamy regularne wymiany oleju w skrzyni biegów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News