Wszystkie paliwa będą droższe! Nawet to ekologiczne z ładowarek dla samochodów elektrycznych

Wszystkie paliwa będą droższe! Nawet to ekologiczne z ładowarek dla samochodów elektrycznych

wszystkie paliwa będą droższe

Podaj dalej

Kiedy ceny paliwa zaczęły piąć się w górę, wielu posiadaczy samochodów spalinowych rozważało zmianę samochodu na elektryczny. Statystyki wskazywały jasno, że producenci samochodów sprzedają ich więcej, niż dotychczas. Co się zatem zmieniło? W związku z tym, że wzrósł popyt to i ceny samochodów elektrycznych wzrosły.

Drożyzna nie ominie żadnego kierowcy, niezależnie od użytkowanego samochodu

Dobrym przykładem jest Tesla, która znacznie podniosła ceny, ze względu na popyt i niedobór surowców. To pozwoliło jej osiągnąć największy w historii zysk w historii marki jedynie w pierwszym kwartale tego roku. Kolejny kwartał prawdopodobnie będzie równie udany na firmy Elona Muska. Dlatego wszyscy ci, którzy myśleli, że nie da się zarobić na elektrykach mogą czuć się zakłopotani. Tesla jest jedną z najlepiej zarabiających firm samochodowych na świecie.

Ważną kwestią jest fakt, że eksploatacja samochodów elektrycznych nie jest już taka niska, a ci , którzy zdecydowali się je kupić będą musieli się liczyć z większymi wydatkami. Już teraz właściciele Tesli oglądali szokujące rachunki za doładowanie.

samochód elektryczny ładowanie w cenie paliwa
Hyundai

Ładowanie elektryka w cenie baku paliwa

Ceny energii elektrycznej wzrosły, a koszty pełnego doładowania są coraz bliższe równowartości baku paliwa do samochodu spalinowego.
W wielu krajach koszty doładowania rosną, zwłaszcza w Kanadzie ładowanie elektryków stało się skandalicznie drogie, o czym pisano już ponad miesiąc temu na łamach Twittera.

Podobna sytuacja ma miejsce w USA, gdzie koszty doładowania Superchargers wzrosły już dwukrotnie. Na dowód właściciel Tesli udostępnił na Twitterze stawki obowiązujące w rejonie Los Angeles. W godzinach szczytu stawka wynosi (2,56 zł) 0,58 USD/kWh. Inni kierowcy korzystający z Twittera wskazali podobne stawki. Średnia 0,40 USD (1,77 zł)stała się normą w USA.

W przyszłości ładowanie samochodów elektrycznych poza domem będzie jeszcze droższe. Co oznacza, że nie będzie tak atrakcyjne jak dotychczas. Zakup samochodów napędzanych akumulatorami będzie większym wydatkiem, co oznacza, że chętnych na zakup będzie mniej. Już dziś ceny są dla wielu posiadaczy samochodów spalinowych na tyle wysokie, że stanowią zaporę nie do przeskoczenia.

Ceny prądu w Polsce będą rosły tak jak koszty zakupu paliwa

Jak podaje rachuneo, podwyżki prądu w 2022 roku są wyższe od cen obowiązujących w ubiegłym roku. Przyczyn tej sytuacji jest wiele, ale najbardziej istotną jest koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, który znacznie obciąża polską energetykę bazującą na źródłach nieodnawialnych (węgiel brunatny i kamienny).

Obecnie w zależności od mocy ładowarki zapłacimy 1,29 do 2,73zł/kWh. Orlen wprowadził już opłaty na niektórych stacjach – wynoszą one 2,39 za kWh. W związku z tym czasy darmowego “tankowania paliwa” do aut elektrycznych powoli się kończą.

Greenway Polska podniósł ceny usług 1 kwietnia tłumacząc podwyżkę wyższymi kosztami energii, inflacją i podwyższonymi kosztami pracy. Dlatego właściciele elektryków muszą liczyć się z tym, że korzystanie z szybkiego ładowania będzie sporo droższe niż ładowanie go w domu. Jeśli nie masz takiej możliwości, musisz się liczyć ze wzrostem kosztów eksploatacji samochodu elektrycznego.

Jazda z jaką prędkością pozwala zaoszczędzić najwięcej paliwa? Ekspert zbadał to zagadnienie i ujawnia wyniki

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News