Właśnie pokazali oficjalnie w pełni autonomiczny ciągnik. Nie uwierzysz, co potrafi! [WIDEO]

Właśnie pokazali oficjalnie w pełni autonomiczny ciągnik. Nie uwierzysz, co potrafi! [WIDEO]

autonomiczny ciągnik

Podaj dalej

Na targach CES2022 firma John Deere pokazała oficjalnie swój pierwszy w pełni autonomiczny ciągnik. To dla rolników niezła gratka i jak sami mówią, rewelacyjnie się sprawdza. Jeden z nich testuje go od kilku lat!

Autonomiczny ciągnik ze sztuczną inteligencją- brzmi jak rewolucja na polach upraw

Amerykańska firma John Deere zaprezentowała swój pierwszy w pełni autonomiczny ciągnik i bynajmniej nie jest to koncept. Ten ciągnik, który zobaczysz na poniższym wideo, działa już od kilku lat w kilku gospodarstwach, a teraz można go kupić.

Posiada m.in. pług dłutowy z obsługą TruSet, system nawigacji GPS, sześć par kamer stereoskopowych, które wykrywają przeszkody w zakresie 360 ​​stopni i wiele innych zaawansowanych technologii.

Obrazy z kamer trafiają do sieci neuronowej, która klasyfikuje każdy piksel w czasie około 100 milisekund. To pozwala określić czy ciągnik nadal się porusza, czy zatrzymuje, w zależności od wykrytej przeszkody. Prawdziwą rewelacją jest fakt, że ta maszyna dzięki sieci neuronowej potrafi odróżnić „chwasty” od „upraw” i usuwa wybrane rośliny!

autonomiczny ciągnik 2
www.cnet.com

Wygląda na to, że rolnik z przyszłości z nowym ciągnikiem „zrobi więcej za mniej”

Firma John Deere wykupiła kilka firm technologicznych w ostatnich latach, co pozwoliło jej opracować prototyp ciągnika autonomicznego. Dziś jest on już wersją produkcyjną, z której po raz pierwszy skorzystał rolnik z Minnesoty- Doug Nimza. Ma go na swojej farmie już od kilku lat.

Nowy ciągnik firmy John Deere powstał po to, by pomóc rolnikom „robić więcej za mniej”. To przydatne rozwiązanie w czasach, gdy maleje liczbą pracowników rolnych, a potrzeby wykarmienia rosnącej populacji rosną. Ten ciągnik pracownika nie potrzebuje.

„Trzeba trochę czasu, zanim poczujesz się komfortowo, ponieważ… po pierwsze, jesteś po prostu zdumiony samym widokiem” — powiedział Nimz w rozmowie z c|net.

Ciągnik za każdym razem wykonuje pracę na czas i na wysokim poziomie jakości. Wewnątrz maszyny firma John Deere zainstalowała wszystko, co jest potrzebne do ręcznego sterowania ciągnikiem. W związku z tym rolnik może nim sterować ręcznie, nie tylko w sposób autonomiczny.

Rolnicy sterują swoim autonomicznym ciągnikiem za pomocą smartfonów. Mogą zobaczyć mapę miejsca, w którym pracuje na polu. Ponadto mogą go uruchomić i zatrzymać oraz obejrzeć nagranie z postępów prac w polu lub napotkanej przeszkody. Warunek jest jeden- dostęp do Internetu i trochę wolnej kasy na zakup maszyny.

Deere nie powiedział, ile będzie kosztował nowy autonomiczny ciągnik. Obecnie najdroższe maszyny tej firmy mogą kosztować nawet 800 000 USD.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News