Właścicieli diesli czekają kolejne problemy. Już jesienią zabraknie dla nich paliwa

Właścicieli diesli czekają kolejne problemy. Już jesienią zabraknie dla nich paliwa

diesel benzyna paliwa

Podaj dalej

Kierowcy muszą się przygotować na kolejne problemy, tym razem niezwiązane z cenami paliwa, ale z jego dostępnością. Istnieje bowiem realne zagrożenie, że zimą zabraknie diesla, co może wywołać poważny kryzys w Europie.

To będzie trudna zima dla korzystających z diesla jako paliwa

Przewiduje się, że Północno-Zachodnia Europa rozpocznie zima z niedoborami diesla, który jest bardzo ważnym rodzajem paliwa napędzającym wiele obszarów gospodarki. Jak informuje raport Wood McKenzie cytowany przez Bloomberg, należy się spodziewać, że w listopadzie poziom zapasów oleju napędowego spadnie do poziomu z roku 2011. W związku z tym kierowcy muszą być przygotowani na kryzys paliwowy.

Diesel ma kluczowe znaczenie jako paliwo napędzające samochody osobowe, ciężarowe, statki oraz przemysł i gospodarkę. Tymczasem zapasy w niezależnych magazynach w centrum handlu ropą naftową Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia są na najniższym poziomie. Ostatni raz taki poziom odnotowano w 2008 roku.

To niepokojące informacje. Sytuacja dodatkowo skomplikuje się wraz z nadejściem nowego roku, kiedy to wejdzie w życie zakaz transportu rosyjskiej ropy drogą morską.

ceny paliw bak paliwa
fot. freepik

Austria, Szwajcaria i Węgry uwolnią rezerwy ropy

W Europie brakuje oleju napędowego, dlatego regularnie importuje go z zagranicy. Największym dostawcą tego paliwa była do tej pory Rosja. Zakaz importu morskiego znacznie sytuacje skomplikuje.

Letnie upały obniżyły poziom wody w Renie – rzece, która jest bardzo ważna dla transportu paliw. W związku z tym ilości ładunków paliwa, jakie można nią przewieźć, są mocno ograniczone. To utrudnia wysyłanie paliwa do Europy śródlądowej.

Oczekujemy, że popyt będzie na zwykłym poziomie, czyli jak zwykle wzrośnie przed zimą, ale trzeba pamiętać, że zapasy są wyjątkowo niskie, więc pojawią się poważne napięcia — powiedział cytowany przez Bloomberg, James Burleigh, główny analityk europejskich rynków energetycznych w Wood McKenzie.

Kierowcy mogą zaoszczędzić na paliwie w bardzo prosty sposób. Wystarczy wykorzystać mało znaną sztuczkę z oknami

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News