Właściciele samochodów spalinowych zapłacą krocie. Stawki za wjazd do stref- od 50 do 560 złotych dziennie

Wraz z powstaniem stref wolnych od samochodów z silnikami benzynowymi i diesla, pojawi się konieczność wnoszenia dodatkowych opłat. Kierowcy będą musieli, codziennie płacić za nowe strefy czystego powietrza, które powstaną.

oplaty za wjazd kierowcy pixabay
Podaj dalej

Opłaty od spalinowców nawet 564 zł dziennie

Kierowcy samochodów spalinowych muszą się liczyć, że wraz z powstawaniem nowych stref czystego powietrza czekają ich nowe wydatki. Już w nadchodzących miesiącach planuje się uruchomienie kolejnych stref, w których opłaty mogą sięgnąć nawet ponad 500 zł dziennie.

Jak pisze Express, wiele brytyjskich miast już posiada strefy wolne od emisji, ale wymagające wnoszenia opłat. Kierowcy spalinowców płacą już w Bath, Birmingham i Portsmouth. To wkrótce się zmieni, ponieważ ekspansja stref nabiera tempa. Kolejne ograniczenia pojawią się w najbliższych miesiącach.

Strefa czystego powietrza w Bristolu pojawi się 28 listopada tego roku, jak ogłosił burmistrz Marvin Rees. Na miasto wywierano sporą presję, by do 2023 r. zmniejszyło emisję zanieczyszczeń. Wysokość opłat zależy od gabarytów pojazdu. Mniejsze samochody spalinowe zostaną obciążone opłatą w wysokości 9 GBP (50,75 zł), a większe w wysokości 100 GBP (563,90 zł).

Ponadto, tak jak w całym kraju wszyscy właściciele samochodów z silnikiem Diesla, które nie spełnią norm emisji Euro 6, zostaną obciążeni opłatami (prawdopodobnie wszystkie zarejestrowane przed wrześniem 2015 r.) Tak samo stanie się z autami napędzanymi benzyną, które nie są zgodne z normą Euro 4. Te również będą podlegać opłatom. Większość z nich zarejestrowano przed styczniem 2006 roku.

diesel-oplaty do samochodów
fot. freepik

Kolejne miasta szykują się do pobierania opłat od samochodów spalinowych

W Bradford Strefa Czystego Powietrza pojawi się już 26 września. Jak pisze Express, na tę okazję już przygotowano sieć kamer ANPR. W tym mieście podjęto jednak szereg działań wspierających dla kierowców. Dzięki środkom publicznym mogą m.in. zmodernizować swoje auta, by spełnić wymogi.

Opłata za większy spalinowy samochód wyniesie 50 GBP (281,95 zł) dziennie, za średnie 9 GBP( 50,75 zł), a auta prywatne lub wynajęte muszą się liczyć z opłatą w wysokości 7 GBP dziennie (39,47 zł).

Do Manchesteru Strefa czystego powietrza zawita 31 maja 2023 r. O opóźnieniu zadecydowały względy techniczne. Tu kierowcy mogą liczyć na spore zachęty finansowe, na zakup samochodu elektrycznego.

Kolejne strefy czystego powietrza mają się pojawić w Newcastle i Gateshead. Kierowcy zaczną tam wnosić opłaty pod koniec 2022 r. lub na początku 2023 r.

Mandat za wjazd do strefy czystego powietrza. Kierowca Mercedesa zapłacił za to ponad 12 000 zł

 

Przeczytaj również