Wkrótce kierowcy wyjadą na święta swoim samochodem. Za to mogą dostać spory mandat

Wkrótce kierowcy wyjadą na święta swoim samochodem. Za to mogą dostać spory mandat

kontrola drogowa policja

Podaj dalej

W Polsce wprowadzono pogłębiony lockdown, ale rządzący nie zdecydowali się na wprowadzenie zakazu przemieszczania się. W związku z tym kierowcy mogą bez przeszkód, jeździć po kraju. Jest  jednak kilka kwestii,  o których należy pamiętać, by wrócić bez mandatu.

Jak wiadomo, każde święta i długie weekendy są okazją do wyłapania kierowców jeżdżących na podwójnym gazie, piratów drogowych i amatorów jazdy bez uprawnień. To oznacza, że na drogach pojawi się więcej policjantów, a tym samym kontroli. Co w tym  temacie zmieniły obostrzenia?

Kontrole trzeźwości a lockdown

Czy w obecnej sytuacji policja przeprowadza kontrole trzeźwości? Tak. Gdzieniegdzie pojawiają się informacje, że  policja nie będzie kontrolować kierowców. To nieprawda, policja nadal korzystać będzie z tradycyjnych alkomatów a nie z tzw. alkomatów przesiewowych.  Funkcjonariusze używają alkomatów z wymiennymi ustnikami.

W związku z tym, że pijani kierowcy to plaga w naszym kraju, kontrole trzeźwości były i będą przeprowadzane. W czasie świąt będzie ich jeszcze więcej.

policja

Kierowcy mogą spodziewać się  rutynowej kontroli, oto jak się zachować

Wyłapywanie zarówno piratów drogowych  jak i nietrzeźwych kierowców to dwa najważniejsze priorytety podczas świątecznych akcji policji. Jak zachować się gdy policjant zatrzyma cię do kontroli?

Słuchaj policjanta i pamiętaj o obowiązujących  zasadach zachowania odległości i ograniczenia kontaktu do niezbędnego minimum. Wystarczy gdy lekko uchylisz okno, na tyle, żeby móc porozumieć się z policjantem.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Nie należy otwierać okna i podawać dokumentów policjantowi. W przypadku rutynowej kontroli, wystarczy, że przyłożysz dokument do szyby, tak aby funkcjonariusz mógł odczytać nasze dane i zobaczyć zdjęcie.

Nie wychodzimy z samochodu, jeśli policjant nas o to wyraźnie nie poprosi. Zwyczajnie w przypadku zwykłej kontroli nie ma takiej konieczności.

Mandat za brak maseczki podczas kontroli

To co jest „must have” podczas kontroli to- maseczka. Policjant może nas poprosić o jej zdjęcie, w celu weryfikacji tożsamości. Wtedy oczywiście masz obowiązek to zrobić.

Maseczka podczas  jazdy samochodem nie jest potrzebna, zakładamy ją obowiązkowo tylko w momencie kontroli.
Warto pamiętać o tym, że rząd zakazał używania jakichkolwiek zamienników maseczek, w postaci chust, szalików czy przyłbic.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Jedyny transport w jakim obowiązuje jazda w maseczce, to transport publiczny. Warto pamiętać by mieć ją przy sobie, co pozwoli uniknąć problemów w sklepie, pracy albo na ulicy. Rozpoczął się sezon na zmianę opon, więc przyda ci się nie tylko na stacji paliw ale i u wulkanizatora.  Mandat za brak maseczki to nawet 500 zł.

kierowcy mogą spodziewać się kontroli

Reasumując, podczas kontroli policyjnej :

  • musisz mieć i założyć maseczkę,
  • słuchaj poleceń policjanta,
  • nie otwieraj okna ani drzwi-  o ile nie zostaniesz o to wyraźnie poproszony
  • minimalizuj ryzyko zarażenia,
  • nie wychodź z samochodu – o ile nie zostaniesz o to wyraźnie poproszony
  • podczas rutynowej kontroli wystarczy uchylić okno
  • dokument pokaż przykładając go do szyby
  • zdejmij maseczkę- o ile zostaniesz o to wyraźnie poproszony

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News