Wkrótce kierowcy wyjadą na święta swoim samochodem. Za to mogą dostać spory mandat

Wkrótce kierowcy wyjadą na święta swoim samochodem. Za to mogą dostać spory mandat

Podaj dalej

W Polsce wprowadzono pogłębiony lockdown, ale rządzący nie zdecydowali się na wprowadzenie zakazu przemieszczania się. W związku z tym kierowcy mogą bez przeszkód, jeździć po kraju. Jest  jednak kilka kwestii,  o których należy pamiętać, by wrócić bez mandatu.

Jak wiadomo, każde święta i długie weekendy są okazją do wyłapania kierowców jeżdżących na podwójnym gazie, piratów drogowych i amatorów jazdy bez uprawnień. To oznacza, że na drogach pojawi się więcej policjantów, a tym samym kontroli. Co w tym  temacie zmieniły obostrzenia?

Kontrole trzeźwości a lockdown

Czy w obecnej sytuacji policja przeprowadza kontrole trzeźwości? Tak. Gdzieniegdzie pojawiają się informacje, że  policja nie będzie kontrolować kierowców. To nieprawda, policja nadal korzystać będzie z tradycyjnych alkomatów a nie z tzw. alkomatów przesiewowych.  Funkcjonariusze używają alkomatów z wymiennymi ustnikami.

W związku z tym, że pijani kierowcy to plaga w naszym kraju, kontrole trzeźwości były i będą przeprowadzane. W czasie świąt będzie ich jeszcze więcej.

policja

Kierowcy mogą spodziewać się  rutynowej kontroli, oto jak się zachować

Wyłapywanie zarówno piratów drogowych  jak i nietrzeźwych kierowców to dwa najważniejsze priorytety podczas świątecznych akcji policji. Jak zachować się gdy policjant zatrzyma cię do kontroli?

Słuchaj policjanta i pamiętaj o obowiązujących  zasadach zachowania odległości i ograniczenia kontaktu do niezbędnego minimum. Wystarczy gdy lekko uchylisz okno, na tyle, żeby móc porozumieć się z policjantem.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Nie należy otwierać okna i podawać dokumentów policjantowi. W przypadku rutynowej kontroli, wystarczy, że przyłożysz dokument do szyby, tak aby funkcjonariusz mógł odczytać nasze dane i zobaczyć zdjęcie.

Nie wychodzimy z samochodu, jeśli policjant nas o to wyraźnie nie poprosi. Zwyczajnie w przypadku zwykłej kontroli nie ma takiej konieczności.

Mandat za brak maseczki podczas kontroli

To co jest „must have” podczas kontroli to- maseczka. Policjant może nas poprosić o jej zdjęcie, w celu weryfikacji tożsamości. Wtedy oczywiście masz obowiązek to zrobić.

Maseczka podczas  jazdy samochodem nie jest potrzebna, zakładamy ją obowiązkowo tylko w momencie kontroli.
Warto pamiętać o tym, że rząd zakazał używania jakichkolwiek zamienników maseczek, w postaci chust, szalików czy przyłbic.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Jedyny transport w jakim obowiązuje jazda w maseczce, to transport publiczny. Warto pamiętać by mieć ją przy sobie, co pozwoli uniknąć problemów w sklepie, pracy albo na ulicy. Rozpoczął się sezon na zmianę opon, więc przyda ci się nie tylko na stacji paliw ale i u wulkanizatora.  Mandat za brak maseczki to nawet 500 zł.

kierowcy mogą spodziewać się kontroli

Reasumując, podczas kontroli policyjnej :

  • musisz mieć i założyć maseczkę,
  • słuchaj poleceń policjanta,
  • nie otwieraj okna ani drzwi-  o ile nie zostaniesz o to wyraźnie poproszony
  • minimalizuj ryzyko zarażenia,
  • nie wychodź z samochodu – o ile nie zostaniesz o to wyraźnie poproszony
  • podczas rutynowej kontroli wystarczy uchylić okno
  • dokument pokaż przykładając go do szyby
  • zdejmij maseczkę- o ile zostaniesz o to wyraźnie poproszony

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News