Wielu Polaków nie wie, że może go dostać od ZUS-u. Szkoda, bo taki dodatek to kilka dodatkowych setek w portfelu

Wielu Polaków nie wie, że może go dostać od ZUS-u. Szkoda, bo taki dodatek to kilka dodatkowych setek w portfelu

dodatek na prad i ogrzewanie zus

Podaj dalej

Dziś każdy dodatek bardzo się przydaje w budżecie domowym. Takie, które pozwalają zaoszczędzić na rachunkach w domu, są najmilej widziane. Nie zawsze są one propozycją na walkę z drożyzną od rządu. Dlatego często o takich formach wsparcia nie wiedzą ci, którzy mogliby skorzystać finansowo.

Taki dodatek to ponad 250 złotych do emerytury lub renty

Mało znany dodatek na kwotę dokładnie 255,17 zł, to ryczałt energetyczny. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala obniżyć rachunki na prąd i energię. Nie jest to jednak nic, co ma związek z rządową ulgą termomodernizacyjną.

To świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS. Ma ono odciążyć domowy budżet tych, którzy już korzystają ze świadczeń takich jak emerytura lub renta. Czy wszyscy, którzy je posiadają, mogą liczyć na takie dodatkowe pieniądze?

dodatek senior zus
Pixabay

Oto, kto może w każdej chwili złożyć wniosek

W związku z tym, że najniższe świadczenia dla seniorów nie na wiele wystarczają, warto wiedzieć, kto może uzyskać dodatkowe pieniądze. Wnioskować o taki ryczałt energetyczny można, jeśli jest się m.in.

-wdową lub wdowcem – emerytem i rencistą, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
-kombatantem i inną osobą uprawnioną,
– żołnierzem zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych.
-wdową po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającą emeryturę lub rentę.

Wysokość ryczałtu energetycznego jest zmienna. To dlatego, że wysokość takiego dodatku, ogłasza się w formie komunikatu w dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Nowa kwota ryczałtu energetycznego zawsze obowiązuje od 1 marca w danym roku. W 2023 roku jest to  kwota 255,17 zł. Wniosek o dodatek można składać na stronie ZUS. Szczegóły na ten temat można znaleźć  TUTAJ.

NIE PRZEGAP

Po majówce rusza nabór na nowy dodatek za węgiel, LPG i olej do ogrzewania. To nawet 9000 zł i Polacy też go dostaną

Będzie nowy dodatek – do pensji za inflację. Od 1700 zł do 4700 zł w ratach dla określonych pracowników, praktykantów i studentów

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News