Wielkie oszustwo węglowe- można na nim stracić nawet 5 000 zł!

Wielkie oszustwo węglowe- można na nim stracić nawet 5 000 zł!

węgiel dodatek węglowy kontrola urząd straż miejska piec

Podaj dalej

Trudna sytuacja w Polsce z zaopatrzeniem w węgiel do ogrzewania zimą spowodowała, że Polacy tracą duże kwoty przez węglowe oszustwa. Bardzo ciężko jest nie dać się oszukać, bo specjaliści w tej kwestii od wielu miesięcy szlifują swoje umiejętności. Jak sprawdzić, czy oferta jest prawdziwa?

Oszustwa węglowe to nowy sposób na łatwą i dużą gotówkę

Ogromne zapotrzebowanie Polaków na opał na zimę spowodowało, że przestępcy przerzucili się z oszustw metodą na wnuczka i policjanta na nowe węglowe. Te nowe metody na szybki i bezproblemowy przypływ gotówki opanowali niemalże do perfekcji i ofiara zwykle zbyt późno dowiaduje się o tym, że węgla nie będzie, a gotówka przepadła.

Mechanizm działania jest zwykle podobny i do oszustw najczęściej dochodzi w drodze sprzedaży internetowej. Jeden ze schematów działania przestępców obejmuje stworzenie fałszywej strony internetowej, która oferuje węgiel lub pellet w okazyjnej cenie. W ten sposób z konta kupującego zniknęła równowartość zakupu 5 ton surowca i usługi transportu. Oszuści zamieszczają również ogłoszenia na znanych portalach, gdzie oferują za węgiel w atrakcyjnej cenie. To nie znaczy, że nie można paść ofiarą oszustwa, kupując węgiel bezpośrednio z samochodu.

Kupujący węgiel z samochodów nie mają możliwość weryfikacji tonażu, a sprzedawca kusi ofiary niską ceną. W związku z tym Polacy nie wiedzą jaki opał kupują i ile. Jak pisze Zlotownaszemiasto, zdarzały się przypadki, w których zamiast dwóch ton węgla, za które płacił klient, do jego piwnicy trafiła niewiele ponad tona.

węgiel oszustwo węglowe
Pixabay

Stracił na okazyjnym zakupie 5550 złotych

Czy warto weryfikować oferty sprzedaży? Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu cieszyńskiego. Jak pisze portal WiadomościOX, znalazł on ogłoszenie o sprzedaży węgla w cenie 1250 zł/t. Sprzedający towar na portalu OLX zniknął z niego zaraz po tym, jak otrzymał wpłatę za kilka ton surowca. To największe oszustwo węglowe, o jakim ostatnio mówią polskie media.

Czy jest zatem sprawdzona recepta na to, jak nie dać się oszukać? Sygnałem ostrzegawczym zawsze powinna być niska cena. Taką ofertę zawsze trzeba sprawdzić, zwłaszcza gdy wiadomo, ile kosztuje najtańszy surowiec z polskich kopalni.

Ponadto na stronie Internetowej Polskiej Rady Pelletu można znaleźć informacje o wiarygodnych producentach węgla- warto z niej korzystać. Gdyby po sprawdzeniu oferta wyglądała na wiarygodną, to warto zadzwonić do Sprzedającego i zapytać o to, czy posiada własną stronę internetową i poprosić o dane. Wiarygodny sprzedawca nie będzie miał z tym problemu. Trzeba pamiętać, że za każdą niewiarygodną transakcją idą nasze dane osobowe a niejednokrotnie deklaracja z limitem zakupu w kopalni. W rezultacie można stracić nie tylko pieniądze, ale i szansę na tańszy opał.

PILNE: Najtańszy węgiel w Polsce podrożał. Sprawdź gdzie teraz najlepiej go kupować

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News