Więcej pieniędzy dla Polaków! Ulgi dla wszystkich i ekstra pieniądze co miesiąc - od kiedy?

Z kieszeni wszystkich Polaków co miesiąc znika wiele pieniędzy i to zanim trafią do ich portfeli. To efekt ściągania podatków, zarówno od tych, co pracują, jak i od seniorów. Tym drugim bardzo się to nie podoba, bo na swoje pieniądze zapracowali i podatek za nie już zapłacili. W obliczu nachodzących miesięcy w kwestii podatkowej wiele może się zmienić.

wniosek 300 plus
Podaj dalej

Więcej w portfelach Polaków – oto co sobie mogą wybrać

Dla Polaków możliwość płacenia mniejszych podatków, bądź zwolnienie z wielu danin to kluczowa kwestia. Oznacza bowiem, że co miesiąc zostanie im w portfelach więcej pieniędzy, albo raz w roku zyskają ekstra gotówkę do wydania np. na wakacje.

W najbliższych miesiącach nie wykluczone, że tak się stanie. Nie jest tajemnicą, co zapowiadają partie startujące w wyborach. Polacy będą sobie mogli wybrać, czy nie zapłacą podatku wcale, czy podatki będą mniejsze, czy część z nich w ogóle zniknie.

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. zł, co oznacza, że seniorzy z niskimi świadczeniami podatku nie płacą. Po reformie PIT zaś obniżono z 17 do 12%. Ile będzie można zyskać po wyborach?

Polacy pieniądze
Freepik/Artur Luczka

PIT-u wcale nie będzie?

To byłaby prawdziwa rewolucja w życiu Polaków. Taką propozycję mają dla Polaków Bezpartyjni Samorządowcy. Efekt takiego kroku byłby odczuwalny w portfelach wszystkich Polaków. Tych pracujących i tych na świadczeniach z ZUS. W przypadku tych pierwszych najwięcej zyskają ci, którzy sporo zarabiają.
Program ugrupowania zakłada także likwidację podatku Belki w przypadku oszczędności do 100 tys. zł rocznie. Jak wyliczył „Fakt” zakładając lokatę na 5 tys. zł, Polacy zyskają na tym 62 zł po 13 miesiącach i 114 zł po upływie 24 miesięcy.

Polakom obiecuje się również brak podwyżek obecnych podatków CIT, VAT oraz PIT oraz wprowadzenie tzw. rodzinnego zeznania podatkowego. Na takim rozwiązaniu, które oferuje Trzecia Droga, najwięcej zyskają rodzice przynajmniej z trójką dzieci. Jak miałoby to dokładnie wyglądać,  nie wiadomo. W rezultacie nie wiadomo, ile na tym można zyskać.

Polacy mogą liczyć także na niższy VAT i znacznie prostsze przepisy podatkowe. Najmniej zarabiający zyskają na takim rozwiązaniu najwięcej. Lewica proponuje progresywną skalę PIT, która odciąży portfele najmniej i średnio zarabiających. Dodatkowo ugrupowanie oferuje wyższe koszty uzyskania przychodu dla pracujących Polaków.

ciąg dalszy publikacji pod garfiką

ZUS informuje: Seniorzy powinni sprawdzić dziś swoje konta. Płyną darmowe tysiące złotych do wydania

Co dla Polaków szykują obecni rządzący i KO?

Do rodzinnego PIT przymierza się także partia rządząca, chociaż nie ma o nim mowy w programie. Jak cytuje wypowiedzi polityków „Fakt” brane są pod uwagę zerowe stawki VAT na żywność i podatki w zależności od ilości posiadanych dzieci.

Konkurencyjne KO proponuje Polakom wyższą kwotę wolną od podatku i zniesienie podatku Belki. Ta pierwsza ma wynieść 60 tys. zł rocznie. Posługując się liczbami oznacza to, że Polacy zarabiający do 6 tys. zł brutto i otrzymujący świadczenia z ZUS do 5 tys. zł nie zapłacą podatku dochodowego WCALE.

Zniesienie podatku Belki według KO to brak podatku od zysków kapitałowych do 100 tys. zł, ale tylko dla lokat powyżej 1 roku. Dodatkowo branża beauty zapłaci podatek nie 25% a tylko 8%. Panie zatem mogą liczyć na mniejsze wydatki u kosmetyczek.

Ponadto Konfederacja proponuje kwotę wolną od podatku zależną od minimalnego wynagrodzenia. Będzie się ona zmieniać tak, jak płaca. Jak wyliczył Fakt, gdyby Polacy mieli skorzystać na tym już dziś to kwota ta wyniosłaby 42,5 tys. zł rocznie. Dodatkowo młodzi mówi się, że podatku nie zapłacą nie tylko młodzi na umowie o pracę, ale także przedsiębiorcy do 26 roku życia. Zlikwidowane mają zostać podatki tj. opłata emisyjna z paliwa, opłata cukrowa z napojów, czy opłata mocowa uwzględniana w rachunkach za prąd. Czytaj także: Mandat za to wyposażenie w samochodzie? Kierowcy nie wiedzą, a policja wyjaśnia – kara nawet 3 000 zł

Przeczytaj również