Widmo racjonowania paliwa jest bardziej realne niż kiedykolwiek. Diesel może kosztować nawet 16 zł za litr

Widmo racjonowania paliwa jest bardziej realne niż kiedykolwiek. Diesel może kosztować nawet 16 zł za litr

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Problemy z zaopatrzeniem i perspektywa racjonowania paliwa stają się realne. Po serii zamknięć stacji benzynowych w weekend i informacjach o problemach z zaopatrzeniem stacji paliw sytuacja niektórych kierowców jest dramatyczna.

Grupa protestacyjna Just Stop Oil blokuje dostawy paliwa

Grupa Just Stop Oil, która blokuje dostawy paliwa, jest powiązana z Extinction Rebellion. W wydanym oświadczeniu stwierdza, że kilkunastu jej członków pozostaje zablokowanych na rurociągach Inter Terminal w Essex, podczas gdy kilka osób nadal okupuje tunel pod główną drogą dojazdową do Kingsbury Oil Terminal w Warwickshire.

Grupa twierdzi, że ponad 400 osób wzięło udział w akcjach mających na celu zatrzymanie operacji w krytycznych składach dostaw, które rozpoczęły się na początku tego miesiąca i które z powodzeniem wstrzymywały operacje nawet na 24 godziny. W rezultacie, że aż jedna na trzy stacje benzynowe są obecnie zamknięte w południowej Anglii.

Jak pisze Auto Express, Petrol Retailers Association odmówiło ujawnienia, w jaki sposób dotknęło to sprzedawców. Nie można więc potwierdzić prawdziwości oświadczenia grupy Just Stop Oil.

„Protesty Just Stop Oil w niektórych terminalach naftowych doprowadziły w ciągu ostatnich kilku dni do krótkoterminowych zakłóceń w dostawach paliwa. Policja pracuje nad usunięciem protestujących z miejsc, aby można było wznowić normalne dostawy” – powiedział rzecznik Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej.

diesel benzyna cena paliwa
fot. freepik.com

Kierowcy nie kryją oburzenia, czeka ich racjonowanie diesla i benzyny

Kierowcy nie kryją wściekłości z powodu protestów i wynikających z nich zamknięć stacji benzynowych. Dają upust swojej frustracji w mediach społecznościowych. Jak ujawnił Daily Mail zastępca komendanta policji w Essex, nadzorowanie protestów kosztowało już w zeszłym tygodniu ponad milion funtów. Priti Patel, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, powiedziała:

„Ciężko pracujący ludzie w naszym kraju widzą, jak samolubni, fanatyczni i szczerze niebezpieczni tak zwani aktywiści zatrzymują ich życie.

Widmo racjonowania oleju napędowego jest realne i może pojawić się w ciągu kilku tygodni, jak twierdzą niektórzy przedstawiciele branży naftowej. Eksperci z firmy badawczej Energy Aspects uważają, że cena ropy może z łatwością wzrosnąć o 50 procent.

To oznacza, że ceny benzyny w Wielkiej Brytanii poszybują do 2,40 funta (13,39 zł) za litr. Olej napędowy może osiągnąć cenę nawet 3 funtów za litr (16,74 zł), ponieważ w dużej mierze korzysta z niego przemysł. Wielka Brytania polega na Rosji w zakresie 18 procent zapasów.

W Niemczech racjonowanie oleju napędowego jest prawdopodobne przed końcem miesiąca, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia podobnej sytuacji w Wielkiej Brytanii.

Do tej pory Brytyjczycy zmagali się z wysokimi cenami paliwa, ale nie doszło do niedoborów paliwa na stacjach benzynowych. W celu zabezpieczenia dostaw w czasie wojny na Ukrainie, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson spotkał się niedawno z ministrami OPEC.

Zwiększone zużycie paliwa? Zdziwisz się, jak łatwo można zaoszczędzić nawet 25 %

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News