Węgiel z dopłatą. Na gaz, pellet i olej opałowy Polacy dostaną sporą zniżkę

Węgiel z dopłatą. Na gaz, pellet i olej opałowy Polacy dostaną sporą zniżkę

nie tylko węgiel, droższy garaż i dom

Podaj dalej

Podczas gdy do Senatu trafiła ustawa o dopłatach na węgiel do ogrzewania domów, rządzący już szykują nowe regulacje prawne. Mają one odciążyć portfele tych, którzy z węgla nie korzystają.

Chcą zerowego VAT-u na inne paliwa niż węgiel

W czwartek Senat wystosował komunikat, iż podjął działania, które mają odciążyć budżety tych Polaków. Dotyczy to tej grup, która postawiła na inne źródła ogrzewania niż węgiel. W projekcie ustawy, która trafi do Sejmu mowa o zerowej stawce VAT-u. Obejmie ona gaz płynny, oleju opałowy i pellet wykorzystywane do celów grzewczych.

Zgodnie z projektem, sprzedawca ma obowiązkowo wywiesić przy kasie informację o obniżeniu stawki VAT na wymienione wyżej paliwa do domu.

nie tylko węgiel gaz,olej i pellet tansze
Pixabay

Nowa ustawa wystopuje ceny paliw do ogrzewania domów

Rozwiązanie proponowane przez Senatorów ma wystopować wzrost ceny paliw objętych zerową stawką VAT-u.

„W ocenie senatorów proponowane rozwiązanie ma pozwolić na czasowe zahamowanie dynamicznego wzrostu cen gazu płynnego, oleju opałowego i pelletu, zapewnić ciągłość ich dostaw po cenach akceptowalnych dla gospodarstw domowych, pomóc w walce z inflacją, a także zapewnić równe traktowanie podmiotów ogrzewających pomieszczenia towarem innym niż gaz ziemny, w tym pozbawionych możliwości przyłączenia do sieci gazowej” – czytamy w senackiej publikacji.

Obecny stan prawny dyskryminują Polaków, którzy używają do ogrzewania domów i garaży gazu płynnego, oleju opałowego i pelletu, chociażby od tych, którzy grzeją gazem ziemnym. Ponadto na finansowe wsparcie mogą liczyć na razie jedynie ci, którzy postawili na węgiel.

Już nie węgiel, teraz gaz dla Polaków pnie się w górę. Ceny właśnie pobiły kolejny rekord

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News