Węgiel w nowej niższej cenie trafi do Polaków, ale jest limit. Przeoczysz jeden drobny szczegół i już go nie kupisz

Węgiel w nowej niższej cenie trafi do Polaków, ale jest limit. Przeoczysz jeden drobny szczegół i już go nie kupisz

węgiel morawiecki cena tona

Podaj dalej

Rząd projekt ustawy zakłada, że Polacy zakupią węgiel w nowej niższej cenie za 996,60 zł za tonę, ale wprowadza limity zakupów. Ponadto każdy chętny na zakup węgla do domu musi dokonać formalności, bez których zakup surowca nie będzie możliwy.

Tani węgiel- tylko 3 tony i z deklaracją CEEB

Rządowy projekt ustawy dał wreszcie nadzieje Polakom na tani węgiel dostępny dla wszystkich. Od tygodni zakup surowca graniczył z cudem, a ceny obowiązujące na składach były szokująco wysokie.

Dziś już wiemy, że każda rodzina potrzebująca węgla do ogrzewania domów może liczyć na zakup tony surowca w nowej cenie 996,60 zł za tonę. Musi jednak dokonać formalności i liczyć się z limitem zakupu, o jakim mowa w projekcie rządowym.

Każdy, kto chce skorzystać z tańszego węgla opałowego, brykietu czy pelletu musi przedstawić dokument potwierdzający złożenie deklaracji CEEB. Bez tego nie kupi limitowanych na gospodarstwo domowe 3 ton węgla.

węgiel ekogroszek sklep zakaz fit for 55 piec opał
fot. pixabay

Co to jest CEEB i kiedy upływa termin na złożenie dokumentu?

Złożenie deklaracji CEEB warunkuje otrzymanie 3 ton węgla w cenie 996,60 zł. CEEB, to skrót określający Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. To ewidencja, która zawiera informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Dzięki niej powstaje pewnego rodzaju „mapa” emisyjności budynków na terenie całej Polski.

Do kiedy należy złożyć deklarację CEEB, by otrzymać tańszy węgiel? Terminy są różne:

– dla źródeł ciepła i spalania paliw, które uruchomiono przed 1 lipca 2021 r., termin upływa z dniem 30 czerwca 2022 r.

– w przypadku nowych źródeł ciepła uruchomionych po 1 lipca 2021 r., termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od dnia jego uruchomienia.

Brak zgłoszenia wiąże się z wysoką karą. Za niedotrzymanie terminów grzywna może wynieść nawet 5 000 zł, jeśli sprawa trafi do sądu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News