Węgiel preferencyjny droższy niż na składach. Polacy stoją w kolejkach setkami, bo płacą mniej niż 2000 zł za tonę

Węgiel preferencyjny droższy niż na składach. Polacy stoją w kolejkach setkami, bo płacą mniej niż 2000 zł za tonę

węgiel piec 5 generacji piątek kotły piece ustawa antysmogowa

Podaj dalej

Wszystko wskazuje na to, że węgiel po preferencyjnej cenie ma konkurencję. To dlatego, że na składach pojawił się surowiec tańszy od rządowego. Kolejki chętnych są długie, bo zakup węgla typu orzech i kostka pozwala nieco zaoszczędzić.

Węgiel staniał, Polacy setkami ustawiają się w kolejkach

Jak informuje Dziennik Łódzki, na składach w Piotrkowie Trybunalskim można kupić węgiel taniej, niż przewiduje to ustawa o preferencyjnym zakupie surowca.

Taka sytuacja ma miejsce na składzie węgla „Jagoda” przy ul. Roosevelta, gdzie oferuje się klientom surowiec ze spółki Tauron w cenie 1997 zł za tonę. Chętni na zakup ustawiają się długiej kolejce.

– Prawie 600 osób czeka na transport. Kolejka jest na tydzień i na razie nie wiemy, co dalej, bo dalsze dostawy są wstrzymane, gdyż Tauron musi zaopatrzyć gminy w ramach rządowego programu – mówi Jadwiga Kowalska ze składu „Jagoda”, cytowana przez Dziennik Łódzki.

ciąg dalszy publikacji pod grafiką

dodatek węglowy węgiel kontrole kontrola urzędnicy ceeb
fot. freepik

Paliwo na opał już poniżej 3000 zł za tonę

Tańszy węgiel można również kupić na Składzie Opału Gonera w Sieradzu. Surowiec typu orzech kosztuje tam 2800 zł za tonę. Chętni na ekogroszek luzem musza zapłacić 2830 zł za tonę, a pakowany kosztuje 2890 zł za tonę.

Wygląda na to, że w związku z preferencyjnym zakupem oferowanym Polakom, ceny węgla na składach spadły proporcjonalnie do zainteresowania zakupem.

Ceny opału w ostatnim czasie spadły. Nie ma też tak dużego popytu, na jaki się zanosiło– mówi pracownik składu cytowany w publikacji Dziennika Łódzkiego.

Obniżki jeszcze nie wszędzie dotarły i są miejsca, gdzie nadal za tonę surowca należy zapłacić ponad 3000 zł. Zakup węgla po preferencyjnej cenie nie wszędzie jest zaś możliwy do zrealizowania. To dlatego, że realizacje dostaw przebiegają w kolejności złożonych wniosków.

W rezultacie konkurencyjna oferta ze strony składów świetnie się sprawdza. Nie wszyscy mogą czekać na potrzebny opał do domu.

NIE PRZEGAP

PILNE! Tani węgiel z Australii z podrobionymi certyfikatami. Jakość na papierze to jedno wielkie oszustwo?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News