Węgiel ostro w górę! Przez embargo i dekarbonizację Europy jesienią szykuje się dramat

Węgiel ostro w górę! Przez embargo i dekarbonizację Europy jesienią szykuje się dramat

wymiana pieca węgiel

Podaj dalej

Węgiel wystrzelił w górę i za tonę poszukiwanego surowca trzeba już płacić 1 568,28 zł w przeliczeniu na polską walutę. Jak pisze WNP.PL,  to skutek dokręcenia kurka z rosyjskim gazem do krajów Europy.

Pojawiły się obawy, czy węgiel będzie dostępny jesienią

Wraz z zagrożeniem dostaw gazu do Europy rosną ceny w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam). Za węgiel trzeba tam płacić już około 350 dolarów za tonę. Ceny rosną w szybkim tempie wprost proporcjonalnym do obaw o  całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu.

Według publikacji WNP.PL tylko w ostatnim tygodniu, gdy Rosja ograniczyła dostawy do Europy, gaz zdrożał, aż o 40%.

– Zawsze jest tak, że kiedy ceny spotowe gazu rosną, to również spotowe ceny węgla idą w górę, jako że energetyka próbuje uciekać do tańszych nośników energii. Z kolei, jeżeli chodzi o węgiel koksowy, to na rynkach zamorskich jego ceny kształtują się po około 370 dolarów za tonę. Liczba zawieranych transakcji na rynku węgla koksowego jest ostatnio mniejsza – mówi Jakub Szkopek analityk Erste Securities na łamach portalu WNP.PL

węgiel coraz droższy
fot. pixabay

Jesienią szykuje się ciepłowniczy dramat?

Wiele wskazuje na to, że tegoroczna jesień może nie należeć do najlepszych. To dlatego, że cena surowca może osiągnąć koszt powyżej 400 dolarów (1792,32 zł) za tonę węgla koksowego.

…..wysokie ceny węgla energetycznego w ARA powodują, że tańsze asortymenty węgla koksowego typu semi-soft mogą być nabywane przez energetykę w celu ich późniejszego zmieszania z miałami energetycznymi. Każdy będzie chciał się jakoś ratować. W przypadku rynku węgla koksowego zapewne te ceny będą rosły do poziomu 400 dolarów plus, a ceny węgla energetycznego mogą wyznaczać minimalny poziom dla węgla koksowego – dodaje analityk Erste Securities na łamach portalu WNP.PL

Tymczasem Polska i inne kraje Europy zmuszone do powrotu do paliw kopalnych gorączkowo poszukują alternatywy dla rosyjskiego węgla. Rodzima produkcja za sprawą przejścia na bardziej ekologiczne źródła ciepła, nie jest w stanie zwiększyć produkcji. W związku z tym,  poszukiwania surowca w Kolumbii czy Australii są konieczne.

Do wyścigu po opał na zimę startuje coraz więcej krajów Europy. Należy się więc liczyć, że jeśli surowiec uda się zdobyć, to będzie on koszmarnie drogi. Ze względu na niepewność dostaw węgla i gazu, Polacy ruszyli na zakupy. Wszelkie alternatywne formy ogrzania domów znikają ze sklepów w kosmicznym tempie, o czym pisaliśmy tutaj.

Drogi węgiel problemem wszystkich Polaków. Mieszkańcy bloków też zapłacą więcej za ciepło

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News