Węgiel od gminy już na wyprzedaży. Za ile można go mieć bez żadnych limitów- nawet nie wychodząc z domu?

Węgiel od gminy już na wyprzedaży. Za ile można go mieć bez żadnych limitów- nawet nie wychodząc z domu?

węgiel BEZ LIMITU

Podaj dalej

Ruszyły wyprzedaże w gminach, co oznacza, że Polacy mogą sobie kupić węgiel od gminy na zapas w atrakcyjnej cenie. Limity zniesiono, a preferencyjne warunki zakupu pozwalają otrzymany dodatek na węgiel zagospodarować korzystniej, niż do tej pory. Kluczowy jest termin, do kiedy wnioski trzeba składać.

Tani węgiel można mieć nawet nie wychodząc z domu

Tani węgiel na zapas bez limitu można już kupować od gmin biorących udział w preferencyjnym programie sprzedaży surowca. Rządowa sugestia cenowa to nadal 2000 zł, ale tym razem nie ma żadnego limitu. To dla Polaków ważne, bo mogą zakupić zarówno tonę, jak i więcej niż ustawowe 3 na zimę. Z wnioskowaniem należy jednak się pospieszyć.

Wyprzedaż węgla oznacza, że surowiec możliwy do sprzedania jest ograniczony. To dlatego, że gminy wyprzedają swoje zapasy z poprzedniego sezonu grzewczego. Obowiązuje również termin na składanie wniosków o zakup na preferencyjnych warunkach. Ten kończy się 30 czerwca, a w niektórych przypadkach sprzedaż finalna zakończy się przed 31 lipca. Wszystko zależy od ilości oferowanego surowca.

Wnioskować o taki zakup można nawet nie wychodząc z domu- elektronicznie. Wystarczy bowiem skorzystać z aplikacji mObywatel. Tak dostępny jest gotowy formularz do wypełnienia. To oprócz papierowej formy składanych tradycyjnie w urzędach.

24-Weglokoks węgiel
fot. Węglokoks

Kto taki tani węgiel dostanie i za ile?

Warunkiem skorzystania z gminnych wyprzedaży jest dodatek węglowy, a raczej dokument o jego przyznaniu. Po drugie trzeba korzystać z węgla, jako paliwa do domu. Ma to znaleźć potwierdzenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jakie są warunki zakupu i koszty finalne?

W wielu przypadkach w cenie 2000 zł za tonę nie ma usługi transportu, a także pakowania w worki. Tak jest m.in. we Wrocławiu, gdzie pozostało do sprzedania 700 ton taniego węgla. W gminie Rawicz tona kosztuje 1700 zł, ale tylko do 30 czerwca. Z takiego zakupu węgla mogą skorzystać również osoby spoza gminy Rawicz. Warunek jest jeden – muszą mieć prawo do kupna węgla w ramach programu. Jeden transport 3 ton surowca do posesji, w okresie od 15 maja do 31 lipca w Rawiczu  jest darmowy. W Kaliszu za tonę węgla na wyprzedaży płaci się 1500 zł, czyli o 400 mniej niż dotychczas. Wadowice mają w ofercie ponad 140 ton w cenie 1700 zł brutto za tonę.

Wnioski o węgiel rozpatruje się wg kolejności ich wpływania, co oznacza, że węgiel z wyprzedaży trafi do tych, którzy najszybciej je złożyli. Sprzedaż zakończy się z chwilą, kiedy zapas na składach się wyczerpie. To ostatni etap sprzedaży rządowego surowca w tym roku. Co będzie potem?

Jak pisaliśmy tutaj, węgiel na razie tanieje, ale nie należy się spodziewać, że ta tendencja długo się utrzyma. Wzrost cen jest spodziewany już w czerwcu. Czytaj także: Extra dodatek 200 zł na wydatki dla seniorów. Niewielu wie, że taki jest i nie wypłaca go ZUS

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News