Węgiel na wagę złota, trwa zakupowa panika. Polacy już muszą oszczędzać

Węgiel na wagę złota, trwa zakupowa panika. Polacy już muszą oszczędzać

tani węgiel i ekogroszek strategia zakupu

Podaj dalej

Deficyt cennego surowca, jakim jest węgiel  w Polsce, powoduje, że jego zakup jest ogromnym wyzwaniem. Oprócz tego, że ceny drastycznie wzrosły, to Polacy mają ogromny problem z zakupem. Kryzys węglowy jest na tyle duży, że rodzimi producenci muszą decydować z kim podpisać kontrakty na dostawy. Jak pisze Business Insider, sytuacja jest poważna.

Wszyscy chcą kupić tańszy węgiel od PGG

Chętnych na węgiel jest ciągle ogromna liczba, a surowca nie wystarczy dla wszystkich. Zakup węgla na aukcjach często kończy się fiaskiem właśnie z tego względu. Oprócz gospodarstw domowych na węgiel liczą producenci żywności, którzy boją się, że nie zdołają zabezpieczyć swojej działalności na zimę.

Jak pisze Business Insider , niektórym udało się zabezpieczyć jedynie 10% węgla potrzebnego do prowadzenia działalności.

Moja firma spala rocznie około 2,5 miałów węglowych, ale są takie, które zużywają 15-25 tys. ton. Jeśli zabraknie surowca, produkcja żywności zostanie ograniczona. A jeśli nawet uda się go kupić, to przy tak wysokich stawkach będziemy musieli jako branża podnosić ceny żywności — mówi Aleksander Gromek, członek zarządu Eco-Corn w publikacji Business Insider

Jeżeli nic się nie zmieni i węgiel nadal będzie na wagę złota, brak zabezpieczenia dostaw surowca producentom żywności oznacza cenowy dramat w sklepach. Opisana powyżej sytuacja nie jest bowiem odosobnionym przypadkiem.

tani węgiel nie interesuje sprzedawców Shutterstock
Shutterstock

Producenci ciepła mówią jasno, że będzie bardzo drogo zimą

Jak pisaliśmy, koszmarnie drogi węgiel nie pozostaje bez wpływu na działalność kotłowni czy elektrociepłowni. Niektórych małych wytwórni ciepła już nie stać na zakup cennego surowca.

Priorytetem stał się węgiel dla milionów Polaków ogrzewających swoje domy. Węgla dla dużych kolosów energetycznych nie zabraknie, ale wiadomo, że zakup surowca nie będzie tani. To odbije się na budżetach domowych Polaków i firm produkujących ciepło. Co podkreśla w swojej wypowiedzi dla Buissness Insider anonimowy przedstawiciel jednego z koncernów energetycznych.

W obliczu deficytu węgla na rynku to jedyne rozsądne posunięcie. Jeśli klient nie kupi sobie węgla, by ogrzać dom, to będzie marzł zimą. Podobnie z ciepłowniami — jeśli nie kupią opału, to nie wyprodukują ciepła dla swoich klientów. Natomiast produkcję prądu mamy z różnych źródeł: węgla kamiennego, węgla brunatnego, gazu, wiatru, słońca, możemy też importować energię od sąsiadów. W tej branży alternatyw dla węgla kamiennego z polskich kopalń jest wiele — mówi anonimowy informator Business Insider

węgiel diesel benzyna zakaz zmiany klimatu klimat
fot. pixabay

Polacy wyzwani do oszczędzania prądu i ciepła

Popyt na węgiel jest ogromny. O jego zapasy na zimę martwią się wszyscy: firmy, ciepłownie i mieszkańcy opalający węglem swoje domy.
W związku z tym, że ten cenny surowiec służy również do produkcji energii elektrycznej, sytuacja jest nieciekawa. Co dodatkowo potęgują słowa prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, cytowanego przez Business Insider:

Nie oszukujmy się, ta zima będzie bardzo trudna. Apelujemy do naszych klientów, abyśmy przede wszystkim oszczędzali energię, żebyśmy nie mieli problemów z niedoborem ciepła, energii elektrycznej w zimie — powiedział podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.

Węgiel i gaz droższe już o ponad 300%. Idzie fala bankructw- bez wsparcia rządzących zimne kaloryfery Polaków staną się faktem

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News