Węgiel i gaz droższe już o ponad 300%. Idzie fala bankructw- bez wsparcia rządzących zimne kaloryfery Polaków staną się faktem

Węgiel i gaz droższe już o ponad 300%. Idzie fala bankructw- bez wsparcia rządzących zimne kaloryfery Polaków staną się faktem

drogi węgiel i gaz zimny kaloryfer

Podaj dalej

Węgiel i gaz do ogrzewania domów odnotował prawdziwy skok, jeśli chodzi o ceny zakupu. Według informacji opartej na prognozach branżowych, cena gazu przez pierwsze miesiące 2023 roku, będzie wyższa od tych sprzed roku o ponad 410%. Ceny węgla wzrosną zaś o 310%. Polacy muszą się liczyć z tym, że kaloryfery zimą nie będą ciepłe. Pisze o tym w swoim artykule wnp.pl.

Drogi gaz i węgiel niosą ze sobą fale bankructw spółek ciepłowniczych

W artykule wnp.pl czytamy, że perspektywa drastycznego wzrostu cen za węgiel i gaz spowoduje falę bankructw spółek ciepłowniczych. Polacy muszą się zatem liczyć z przerwami w dostawie ciepła do domów. Widmo zimnych kaloryferów w nadchodzącym sezonie grzewczym i wysokich rachunków za ogrzewanie jest już realne.

Członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach zwracają uwagę na fakt, przed jakimi wyzwaniami stają polskie spółki ciepłownicze w obliczu drastycznych skoków cen węgla i gazu.

Jak pisze wnp.pk, cena gazu ziemnego w I kw. 2023 roku będzie wyższa w porównaniu do I kw. 2022 roku o przeszło 410%. Prognozy dla węgla też nie są optymistyczne, bo zakłada się, że ceny pójdą w górę o ponad 310%. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy jest fakt rosnących cen uprawnień do emisji CO2. W ciągu dwóch ostatnich lat koszt ten wzrósł czterokrotnie -pisze wnp.pl

cd. tekstu pod grafiką

drogi wegiel i gaz zimne kaloryfery
Pixabay

Bez pomocy państwa będzie zimno w polskich domach

W dniu 29 czerwca w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Katowicach poruszono temat trudnej sytuacji jaka ma miejsce w sektorze ciepłowniczym w Polsce.

– Bez wsparcia ani przedsiębiorstwa ciepłownicze, ani odbiorcy ciepła sobie nie poradzą. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju nie będzie w stanie ponosić opłat za drożejący gaz, za drożejące ciepło, za drożejący prąd. Trzeba jak najszybciej wdrożyć rozwiązania doraźne, przynajmniej na ten sezon grzewczy – powiedział po zakończeniu obrad Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, cytowany przez wnp.pl

Śląsko-dąbrowska Solidarność przygotowała projekt stanowiska w sprawie wsparcia Polaków i dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. Ma on według publikacji wnp.pl trafić na biurko premiera najpóźniej w dniu 6 lipca.

Branża ciepłownicza już dziś informuje, że zrekompensowanie tak drastycznie wysokiego kosztu produkcji energii cieplnej wiąże się z podwyżką cen dla Polaków nawet o 300%. To byłby koszmar finansowy dla mieszkańców Polski.

W dokumencie jaki przygotowano dla premiera widnieje również informacja, że tak drastyczny wzrost cen nie spotka się z akceptacja Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy w sektorze ciepłowniczym – zaznaczono w publikacji wnp.pl.

węgiel pixabay
Pixabay

Musi być limit cenowy i dopłaty dla sprzedawców

Śląsko-dąbrowska Solidarność podsuwa rządzącym konkretne rozwiązania dla tej krytycznej sytuacji. Wśród propozycji znalazły się m.in. dopłaty dla sprzedawców ciepła i ustalenie cen maksymalnych za ciepło dla Polaków. Najbliższy sezon grzewczy jest prawdziwym utrapieniem, zarówno dla tych, dla których węgiel to podstawowe źródło ciepła w domach, jak i dla tych którzy korzystają z gazu.

W piśmie do premiera poruszono również stworzenia funduszu na potrzeby przedsiębiorstw ciepłowniczych. Ma on stanowić finansowe wsparcie w formie nisko oprocentowanych pożyczek. Zakup niezbędnych paliw miałby wówczas roczny lub dłuższy odroczony termin spłaty. Wśród propozycji znalazła się również obniżka podatku VAT za energię cieplną dla Polaków do 0 proc.

Padł rekord w cenie węgla! Nigdy jeszcze tyle nie kosztował- to będzie bardzo droga zima

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News