Węgiel do domów z ważnymi zmianami. Oto jak będzie się go kupowało

Węgiel do domów z ważnymi zmianami. Oto jak będzie się go kupowało

tani węgiel z tym wnioskiem

Podaj dalej

Kryzys energetyczny i problemy z dostępem do ważnego paliwa do ogrzewania spowodowały, że węgiel sprowadzany do Polski w wielu zakątków świata kupuje się zupełnie inaczej niż wcześniej. W ramach przyspieszenia dostaw do polskich domów zdecydowano się na dystrybucję węgla przez samorządy. Jak to będzie wyglądało w przyszłości?

Tani preferencyjny węgiel – oto jakie rząd ma plany na przyszłość

Kryzys energetyczny nadal trwa pomimo upływających miesięcy, a węgiel trafia do Polaków za sprawą nowego rodzaju dystrybucji. Teraz mogą go kupować tanio, po preferencyjnych cenach prosto od gminy, a nie ze składów. Jak będzie to wyglądało w przyszłości?

Wszystko wskazuje na to, że rządowa decyzja, o tym, by w III kwartale 2022 roku sprzedawać węgiel przez samorządy, może mieć ciąg dalszy. Według publikacji Dziennika Gazeta Prawna rząd zamierza wprowadzić jedynie kilka korekt. Jedna jest ważna dla tych, którzy surowiec importują do Polski prywatnie.

24-Weglokoks węgiel
fot. Węglokoks

Więcej dostawców, ale bez prywatnych dostawców

Jak pisze DGP, rząd chce kontynuować dystrybucję węgla przez samorządy. Ma jednak kilka pomysłów. Program preferencyjnego zakupu węgla w kolejnym sezonie może pominąć prywatnych importerów. Gminy mają jednak mieć większą swobodę w wyborze dostawców.

– Możliwe, że gminy będą mogły odbierać węgiel nie tylko od jednego z wyznaczonych importerów, ale nawet od kilku, a z czasem będą go kupować także od prywatnych składowisk – informuje DGP.

Wśród planów jest także zagęszczenie sieci dystrybucji, tak by węgla nie zabrakło w razie gdy kryzys się nie skończy. Argumentem przeważającym za tym, by ten sposób zakupu węgla, nadal kontynuować jest fakt, że ceny surowca od gminy skutecznie obniżyły ceny na skupach. Ponadto, jak czytamy w publikacji DGP „węgiel jest dostarczany sukcesywnie i równomiernie”.

NIE PRZEGAP

Dodatek na węgiel- jest ważna zmiana. Jeśli go nie dostałeś, jak naszybciej złóż ten dokument

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News