Wczesna zmiana biegów oszczędza paliwo. Nie wszyscy kierowcy robią to prawidłowo

Wczesna zmiana biegów oszczędza paliwo. Nie wszyscy kierowcy robią to prawidłowo

paliwo zmiana biegow w manualnej przekładnie Freepik

Podaj dalej

Dziś paliwo nie jest towarem, który zachęca do tego by często korzystać z dystrybutorów na stacjach. W wielu miejscach w Europie już samo spojrzenie na wyświetlacz skutecznie odstrasza. Nikt się nie spodziewał, że za litr paliwa niektórym kierowcom przyjdzie płacić ponad 10 zł. Jedyne, co możesz zrobić w tej sytuacji samodzielnie zrobić, to podkręcić kurek zużycia paliwa. Jak to zrobić?

Szybka zmiana biegów pozwala wydać mniej na paliwo

Wybuch wojny na Ukrainie to dla europejskich kierowców gwałtowny wzrost rachunków za paliwo, rachunki i zakupy. Dokąd nas to zaprowadzi w przyszłości nikt nie wie. Dlatego warto mieć wpływa na własne użycie paliwa albo przesiąść się na publiczne środki transportu.

Niektórzy kierowcy przesiedli się nawet na konie, ale ta alternatywa nie jest powszechnie dostępna, jeśli chodzi o dojazdu do pracy. Jeśli jesteś zależny od samochodu w swoim życiu podpowiadamy jak ważna jest szybka zmiana biegów w oszczędnej jeździe.

Słowo szybka, ma to kluczowe znaczenie. Im wcześniej dokonasz ruchu drążkiem zmiany biegów, czy na manecie tym lepiej. Zwłaszcza gdy poruszasz się w ruchu miejskim, ważne jest, abyś jak najszybciej zmienił bieg na wyższy. Dzięki temu silnik pracuje na niższych obrotach, a co za tym idzie zużywa mniej paliwa.

Powyższej zasady należy się trzymać zarówno podczas jazdy, jak i podczas odjeżdżania. Po uruchomieniu samochodu kierowca powinien jak najszybciej zmienić bieg na drugi, bo pierwszy stworzono jedynie do tego, by uruchomić samochód. Warto pamiętać, że silnik można pobudzić do pracy również bez wciskania pedału gazu. Uruchamianie silnika i rozgrzewanie na postoju jeden ze złych nawyków kierowców, który niepotrzebnie zużywa paliwo.

 

paliwo zużycie paliwa zmiana biegów
for. freepik Natali Ploskaya

Utrzymanie dystansu oszczędza nie tylko na mandacie ale i na paliwie

Dbanie o odpowiedni dystans na drodze jest ważne nie tylko ze względu na przepisy i zagrożenie mandatem. Odległość do poprzedzającego pojazdu jest wielce istotna dla własnego zużycia paliwa.

Zbyt bliska jazda oznacza nie tylko groźbę kolizji, ale wpływa na fakt, że musi stale podążać za manewrami samochodu jadącego przed nim. W rezultacie dokonywania częstych manewrów hamowania i przyspieszania silnik potrzebuje większej ilości paliwa. Dlatego mądrzej zrobisz, jeśli zachowasz wystarczająco duży dystans i ustawisz swoje własne tempo. To sprawdzony sposób na oszczędności paliwa.

Jak wielokrotnie przypominaliśmy wybór opony i odpowiednie ciśnienie pozwala zaoszczędzić aż 7% paliwa. Dlatego warto o tym pamiętać podczas wiosennej zmiany ogumienia.

Do największych pożeraczy paliwa w kokpicie samochodu należy klimatyzacja, dlatego warto ją uruchamiać, gdy jest to niezbędne. Kolejne miejsca zajmują radio, elektryczne szyby, czy bardzo popularne – ładowanie telefonu komórkowego za pomocą zapalniczki.
Jak wiadomo krótkie wycieczki pożerają najwięcej paliwa, dlatego po przysłowiowe poranne bułeczki można o tej porze roku wybrać się rowerem.

Podróżując latem na dłuższych dystansach warto wiedzieć, żeby pozostać w dobrej komitywie z oporem powietrza. Bagażnik dachowy lub tylny zamontuj jedynie wtedy, gdy nie masz innej opcji. Wiedziałeś, że nawet otwarte tylne okno przyczynia się do zwiększenia oporów powietrza? Nawet ten szczegół nie pozostaje bez wpływu na zużycie paliwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News