Ważny komunikat ZUS: Darmowe pieniądze na kontach seniorów jeszcze w dniu 28 września

Setki tysięcy seniorów w tym roku podreperowało swoje finanse, które znacząco zubożyła drożyzna w sklepach. Teraz ZUS poinformował o ważnym terminie, na który wielu jeszcze wyczekuje. Chodzi o transzę darmowych pieniędzy od państwa dla konkretnej grupy seniorów. Urzędnicy podali długo oczekiwany termin.

wyplaty zus na konta seniorów
Podaj dalej

ZUS informuje: pieniądze na konta tej grupy seniorów jeszcze we wrześniu

Z darmowych pieniędzy z ZUS skorzystały w tym roku setki tysięcy seniorów. To dzięki przepisom, które umocowały w polskim prawie wypłaty trzynastek i czternastek już na stałe. Urzędnicy wypłacają ekstra pieniądze zgodnie ze swoimi harmonogramami, dlatego część pieniędzy już rozdysponowano na konta i pozostała ostatnia transza przelewów.

Na także oczekują seniorzy pobierający zasiłki i świadczenia przedemerytalne. Żyją w niepewności, kiedy takie pieniądze dostaną, bo termin w jakim przypada wypłata świadczeń to 1 października. W tym roku jest to niedziela, czyli dzień wolny od pracy. Kiedy mogą się spodziewać swoich czternastek na kontach?

Na ten temat wypowiedziała się rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskeigo:

Na czternastkę czekają jeszcze osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, których termin płatności świadczenia za wrzesień przypada 1 października. Dodatkowe roczne wsparcie trafi do nich w tym tygodniu. 26 września ZUS przekazał środki na pocztę, natomiast przelewy na rachunki bankowe zrealizuje 28 września – informuje Krystyna Michałek.

ciąg dalszy publikacji pod grafiką

Seniorzy z dwucyfrowym rabatem na zakupy. Ulga w wydatkach dwa razy w tygodniu już od 26 września

Ekstra pieniądze to ostatnie takie w tym roku?

Wypłaty trzynastek i czternastek to ostatnie takie ekstra pieniądze z ZUS. Teraz seniorzy mogą jedynie bazować na wysokości swoich comiesięcznych stałych świadczeń. Czternastki już zasiliły większość portfeli seniorów, którzy spełniali kryteria do otrzymania takich dodatkowych pieniędzy.

Pełna kwotę czternastki to 2650 zł brutto. Takie pieniądze na konta pomniejszone o podatek i składkę zdrowotną otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekracza 2 900 zł brutto. Pozostali otrzymali świadczenie, którego wysokość obliczano wg. zasady złotówka za złotówkę.

Ani grosza nie otrzymali ci, których świadczenia wynoszą ponad 5,5 tys. zł brutto. Takie ekstra pieniądze do wydania ominęły także konta osób, które na dzień 31 sierpnia zawiesiły świadczenia z ZUS. Takie osoby najczęściej przekraczały limity dorabiania na emeryturze. Czytaj także: Seniorzy mieli to dostać za darmo, a płacą krocie. Pokazują paragony na setki złotych

źródło: Fakt

Przeczytaj również