Ważny dla Polaków termin upływa już dzisiaj. Potem dodatek na ponad 1000 zł nie będzie wypłacany na konta

Ważny dla Polaków termin upływa już dzisiaj. Potem dodatek na ponad 1000 zł nie będzie wypłacany na konta

Dodatek bez warunkow

Podaj dalej

Dzięki ustawie Polski Ład Polacy zyskali nowy dodatek finansowy. Jest konsekwencją zmiany przepisów, ale by pojawił się na kontach, trzeba o niego wnioskować, bo inaczej przepadnie. Termin na złożenie ważnej deklaracji umożliwiającej wypłatę dodatku kończy się dzisiaj, a ZUS wyjaśnia, że jest on ostateczny.

Tysiące Polaków może uzyskać taki dodatek- kwoty średnio przekraczają 1000 zł

Polski Ład nałożyć na tysiące Polaków nowy obowiązek, ale na skutek tych samych przepisów wielu z nich zyska dodatek finansowy. Średnia wypłat to 1255 zł i przysługuje tym, którzy mają firmę. Wiadomo, że rekordzista odzyska w ten sposób blisko 200 000 zł.

Każdy z przedsiębiorców musi jednak dziś ostatecznie złożyć ważny dokument do ZUS. To nowy obowiązek, wynikający z opłacania składek zdrowotnych, który pozwoli im sprawdzić, czy na taki dodatek mogą liczyć. Może się jednak okazać, że przyjdzie im dopłacić. Wiadomo, że zyska blisko połowa tych, którzy mają taki obowiązek.

Polacy dodatek termin ZUS
Freepik

Deklaracja roczna tylko do dzisiaj

Polski Ład wymaga, by Ci Polacy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczyli się ze składek do dnia 22 maja. Kilkaset tysięcy płatników już to zrobiło, ale nie obyło się bez problemów. Przez jakiś okres czasu było to technicznie niemożliwe, na skutek awarii systemu Płatnik.

Zwrot pieniędzy z nadpłaty składek zdrowotnych jest możliwy po uprzednim złożeniu takiej rocznej deklaracji za rok 2022 w systemie Płatnik. Na finansowy dodatek mogą liczyć m.in. ci, którzy zanotowali spadek w dochodach, gdy uprzednio był wysoki. To dlatego, że musieli płacić 270,90 zł składki nawet, gdy wykazywali stratę w dochodach. Czytaj także: Ten dodatek to ponad 600 zł. Polacy często nie wiedzą, że można go uzyskać bez żadnych kryteriów

Nadpłata pojawi się po wypełnieniu deklaracji, ale nie trafi automatycznie na konta. Trzeba o nią wnioskować i to tylko do 1 czerwca 2023 r. Jak to zrobić? Taki dokument wygeneruje się automatycznie na koncie przedsiębiorcy w ZUS. Trzeba go jednak zweryfikować, podpisać i wysłać. Po otrzymaniu takiego wniosku urzędnicy dokonają zwrotu na wskazany we wniosku rachunek bankowy- do końca lipca 2023 r. Formularz i wnioski są dostępne TUTAJ.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News